Alerji mi Allerji mi Doğrusu Nedir? (TDK’ya Göre)

Bu yazımızda sizlere alerji mi yoksa allerji mi kelimelerden hangisi doğrudur onu paylaşacağız.

Dilimize özellikle Fransızca ve İngilizce gibi dillerden geçen kelimelerin yazılışları çok karıştırılıyor. Bunlardan birisi de alerji-allerji kelimesidir. Şimdi Türk Dil Kurumu’na göre bu kelimelerden hangisi doğrudur onu öğrenelim.

Alerji mi Allerji mi Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Alerji
  • Yanlış yazılışı ==> ×Allerji

Türk Dil Kurumu‘na göre dilimize Fransızca’dan (allergie) geçen ve “Birtakım yiyecek, ilaç, toz, koku ve benzerlerine hastalık derecesinde gösterilen aşırı tepki.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı alerji kelimesidir. Allerji kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani kelimenin doğrusu tek l harfli olanıdır. 2 l harfli olanı ise yanlış yazılmıştır. Dediğimiz gibi kelimenin doğrusu 2 l harfli olan allerji değil, tek l harfli olan alerjidir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesi sozluk.gov.tr‘de kelime alerji olarak çıkmaktadır. Kendiniz de siteye girip sorgulatma yapabilirsiniz. Allerji yazıldığında herhangi bir sonuç çıkmamaktadır. Fakat alerji yazdığınızda arşivde kelime çıkıyor. Bu da kelimenin doğrusunun alerji olduğunu gösteriyor.

Yazım kurallarına göre diğer kelimelerin hatalı ve doğru yazılışlarına sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir