Allahuekber Dağları Nerede, Hangi İl ve İlçede? Haritadaki Yeri Neresidir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Allahuekber dağları nerededir, hangi ilimizde bulunur kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Sosyal bilgiler veya coğrafya sınavlarında dağların hangi il ve ilçede olduğu, hangi bölgede bulundukları soru olarak karşımıza çıkabiliyor. Özellikle ülkemizdeki bazı dağlar birçok il sınırı içerisinde bulunabiliyor. Bu dağlardan birisi de Allahuekber dağlarıdır. Şimdi sizlere Allahuekber dağları nerede, haritadaki yeri neresidir kısaca bilgi verelim.

Allahuekber Dağları Nerede, Hangi Şehirde?

Allahuekber Dağları, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan dağlardır. Allahuekber dağları ülkemizde Erzurum, Kars ve Ardahan il sınırları içerisinde yer almaktadır. Allahuekber dağları en çok Kars il sınırı içerisinde yer alır. Bunun dışında Erzurum ve Ardahan’da da bulunur. Kısacası, Allahuekber dağları Kars-Erzurum-Ardahan illerinin kesiştiği bölgede yer almaktadır.

Allahuekber Dağları’nın sınırları içerisinde bulunduğu iller:

  • Erzurum
  • Kars
  • Ardahan

Allahuekber Dağları Haritadaki Yeri:

Allahuekber dağlarının haritadaki yeri yukarıdaki gibidir. Dağ sırası Doğu Anadolu bölgemizde Erzurum-Kars-Ardahan il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Allahuekber dağlarının en yüksek noktası 3120 metre olarak ölçülmüştür. Yani dağların tepe noktası 3,120 km’dir. Ek olarak Allahuekber dağları oluşumu itibariyle Orojenik kıvrım dağlarından kabul edilmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir