Chrome Okuma Modu Nasıl Açılır? Okuma Modu Nedir, Ne İşe Yarar?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Google Chrome okuma modu nasıl aktif hale getirilir ve ne işe yarar kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Google Chrome’a yeni gelen özelliklerden birisi de okuma modudur. Okuma modu tarayıcı üzerindeki reklamları, videoları vb. yazı engelleyici etkenleri kaldırarak sadece yazı ve başlıkları ön plana çıkartan bir moddur. Örneğin okuma modu sayesinde bir haber sitesinde hiç reklam görmeden, video izlemeden sadece haberi okuyabilirsiniz. Veya başka bir sitede hiç reklam görmeden sadece yazıyı okuyabilir ve elde etmek istediğiniz bilgiyi hızlı bir şekilde edinebilirsiniz. Bu yüzden Chrome okuma modu bazı kullanıcılar tarafından oldukça beğeni almaktadır. Şimdi sizlere Chrome’da okuma modu nasıl aktif hale getirilir görseller eşliğinde anlatalım.

Google Chrome Okuma Modu Nasıl Açılır, Nasıl Aktif Hale Getirilir?

1-) Google Chrome’da okuma modunu açmak için öncelikle bu modu aktif etmek istediğiniz sayfayı açın. Ardından sayfanın herhangi bir yerine sağ tık yapın ve aşağıda gördüğünüz gibi “Okuma Modu’nda aç” butonu yer alacak. Ona basın. Bu alan Chrome’u güncelleyince gözükmektedir. Eğer eski sürüm Chrome kullanıyorsanız sizde çıkmayabilir. Bu yüzden Chrome’u güncelleyip öyle sağ tık yapın. Güncelledikten sonra büyük ihtimalle gözükecektir.

2-) Sonrasında tarayıcımızın sağ tarafında küçük bir pencere açılacaktır. İşte burası Chrome’un özel okuma modu penceresidir. Buradan yazıları reklamsız, videosuz ve görselsiz şekilde okuyabileceksiniz. Yani aslında bu okuma modunun amacı kullanıcıya direkt olarak yazılı metni sunmaktır. Kullanıcı hiç reklam, resim, video vb. şeyler izlemeden direkt metni okuyabilecek ve istediği bilgiye daha hızlı ulaşacaktır.

3-) Ayrıca dilerseniz okuma modu penceresinde değişiklikler yapabilirsiniz. Mesela yazı tipini değiştirebilir, metin boyutunu azaltıp arttırabilirsiniz. Arka plan rengini değiştirebilir vb. birçok değişiklik yapabilirsiniz. İstediğiniz değişiklikleri aşağıda gördüğünüz gibi üst kısımda yer alan butonlardan yapabilirsiniz.

4-) Böylelikle Chrome üzerinden hızlı şekilde okuma modunu açabilir ve metinleri hızlı şekilde okuyabilirsiniz.

Bu şekilde okuma modunda sitelerdeki yazıları okuyabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir