Almanya Üniversite Eğitimi Nasıldır? Almanya’da Yüksek Lisans Yapılır mı?

Her ülkede olduğu gibi Almanya’da da dünya çapında birbirinden kaliteli üniversiteler bulunmaktadır. Ülkemizden birçok öğrenci gerek erasmus için gerekse 4 yıllık eğitim için Almanya’ya gitmek isteyebiliyor. Bu yazıda sizler için Almanya’da eğitim nasıl, Almanya’da okunur mu kısaca bilgilendirme yapacağız.

Öncelikle Almanya’nın en iyi üniversitelerinden birkaçını sizlere iletelim:

  • Berlin Teknik Üniversitesi
  • Münih Teknik Üniversitesi
  • Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi
  • Berlin Özgür Üniversitesi
  • RWTH Aachen Üniversitesi
  • Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi
  • Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi
  • Heidelberg Ruprecht-Karls Üniversitesi
  • Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT)
  • Berlin Humboldt Üniversitesi

Bu üniversiteler dünya çapında dereceleri olan üniversitelerdir. Eğer Almanya’da okumak isteyen öğrenciler varsa bu üniversiteleri ilk tercih olarak yazabilirsiniz. Gerçekten de bu üniversitelerin ülkemizdeki karşılığı İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi vb. gibi üniversitelerdir. Dilerseniz internetten Almanya eğitim danışmanlığı alarak üniversite tercih konusunda yardım alabilirsiniz. Almanya’da bu üniversitelerde eğitim alarak CV’nizin daha da görünürlüğünü arttırabilir ve iş bulma imkanını daha da arttırabilirsiniz.

Almanya üniversitelerinde okumak için bazı şartlar gerekmektedir. Mesela uluslararası İngilizce sınavı olan IELTS sınavında en az 6.0 puan almış olmanız gerekiyor. Veya 550 TOEFL puanı almanız gerekiyor. İkisinden birisi kabul olabiliyor. Tabii ki bunların dışında normal üniversite sınav puanınız yüksek olmalı. Ayrıca pasaport-vize gibi belgelerinizin de olması gerekiyor. Tüm gerekli bilgilere internetten araştırma yaparak ulaşabilirsiniz.

Diyelim ki Almanya’da üniversite okudunuz ve eğitimini çok beğendiniz. Haliyle yüksek lisansı da Almanya’da yapmak istediniz. Bu durumda dilerseniz kolaylıkla Almanya’da yüksek lisans yapabiliyorsunuz. Üstelik gerekli şartları sağlarsanız Almanya’da yüksek lisans yapmanın eğitimsel olarak bir masrafı bulunmamaktadır. Yüksek lisansınızı Almanya’da yaparsanız dünya çapında çoğu iş yerinden geçerli belge alabilirsiniz. Çünkü dünya üzerinde şuanda teknolojinin ve mühendisliğin en geliştiği ülkelerden birisi Almanya’dır. Hatta Almanya mühendislik ve teknoloji alanında ilk 3 içerisindedir desek yanlış olmaz. Bu durumdan dolayı Almanya’da lisans veya yüksek lisans yaparsanız iş bulma imkanınızı ciddi oranda yükseltirsiniz. Hatta dünyanın sayılı firmalarında iş bulabilirsiniz.

Almanya’da yüksek lisans başvuru tarihleri genellikle Ocak 15 ve Temmuz 15’tir. Bu tarihlerde yüksek lisansa başvurabilirsiniz. Ayrıca yüksek lisans için not ortalamanızın minimum 2.70 olması gerekiyor. Yani yüksek lisans öğrenim hakkı kazanabilmeniz için 4 üzerinden en az 2.70 ortalamaya sahip olmanız gerekmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir