Alp Dağları Nerededir? Harita Üzerindeki Yeri

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere alp dağları dünyanın neresinde bulunur, hangi ülkede yer alır onun detaylarını paylaşacağız.

Alp Dağları (Alpler) Nerededir?

Alp dağları veya diğer bir adıyla Alpler, Avrupa kıtasında yer almaktadır. Alp dağları ülke olarak İsviçre, İtalya, Almanya, Avusturya ve Fransa ülkelerinden geçmektedir. Yani bu 5 ülke sınırları içerisine kadar Alp dağları uzanmaktadır.

Coğrafi olarak Alpler, 44° – 48° derece kuzey enlemleri ve 5° – 18° derece doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Enlem olarak dünyanın en uzun dağlarından birisi olan Alpler yaklaşık olarak 200 bin kilometre karelik bir alanı kaplamaktadır. Uzunluk olarak ise 3000 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip zirveleri bulunur.

Alp dağlarının yer aldığı (geçtiği) ülkeler;

  • İsviçre
  • Fransa
  • İtalya
  • Almanya
  • Avusturya

ÖNEMLİ NOT = Bu arada Alp dağlarının orijinal olarak bölgeleri bu 5 ülke içerisinde bulunur. Fakat Alplerin devam niteliğinde dağları da bulunur. Hatta ülkemizdeki Toroslar Alp dağlarının fasılası yani devamı niteliğinde kabul ediliyor. Bu bakımdan biz sadece Alplerin gerçek kısımları nerede yer alır onu paylaştık. Yoksa Asya kıtasına kadar dağlar devam ediyor diyebiliriz.

Alp dağlarına gezmeye gitmek için bazı tur şirketleriyle anlaşıp onlar aracılığıyla buraları gezebilirsiniz. Şimdi Alplerin Avrupa kıtası haritası üzerindeki yerini sizlere paylaşalım.

Alp Dağları Harita Üzerindeki Yeri

Yukarıdaki haritada gördüğünüz gibi Alp dağları Orta Avrupa’da yer almaktadır ve Fransa’nın güneydoğusundan başlayıp Avusturya’ya kadar devam etmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi çoğu kaynağa göre 5 ülkeden geçtiği söylenmektedir. Yani tek bir ülke sınırları içerisinde yer almamaktadır. 5 ayrı ülkeden geçmektedir.

Alp dağları dünya haritası üzerinde ise bu şekilde gözükmektedir. Kırmızı çizgili yer Alpler’i belirtmektedir. Avrupa kıtasında İtalya’nın kuzeyindeki yere bakarak görebilirsiniz.

(Alpler) Alp Dağları Orta Asya’ya Kadar Uzanıyor!

Ek olarak, Alp Dağları aslında sadece Avrupa kıtasında yer almaz. Orta Asya kıtasına kadar uzanır. Fakat daha çok popüler olarak Avrupa kıtasındaki dağların ismi Alpler olarak geçiyor. Yoksa Alp dağları uzantısı Orta Asya’ya kadar devam etmektedir. Alpler (Alp Dağları), baştan başa İtalya’yı geçen Apeninleri, Slovenya ve Hırvatistan kıyısında uzanan Dinar Alplerini, Balkan ve Karpat Dağlarını içine almaktadır. Bazı fasılalarla Anadolu’da Toros Dağlarıyla devam ederek, İran’a geçer ve oradan Orta Asya’ya uzanır.

Alp dağları uzantısı (Kaynak: Vikipedi)
Alp dağları uzantısı – Alpin orojenezi (Kaynak: Vikipedi)

Alp dağlarıyla alakalı vereceğimiz kısa bilgiler bu şekildedir. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir