Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama Ekranı ve Açılmama Hatası

Herkese iyi günler arkadaşlar.Bu yazımızda sizlere alt-üst soy bilgisi sorgulama ekranının açılmama hatasını anlatacağız ve çözümünü paylaşacağız.

Geçtiğim gün e-devlet yeni bir hizmet başlattı. Önceden alt-üst soy bilgisini öğrenmek için mahkemelerde sıra almak gerekiyordu fakat artık e-devletin sitesine girerek online ve ücretsiz olarak soy bilgisi sorgulaması yapabileceksiniz. Evet buraya kadar her şey güzel fakat hizmet devreye girdiği an e-devlet sitesi yani “https://www.turkiye.gov.tr/” sitesi direkt olarak çöktü. Çünkü aşırı derecede sorgulama yapan vatandaşımız oldu. Bu da sistemin daha doğrusu serverların çökmesine sebep oldu. Şimdi öncelikle sizlere alt-üst soy bilgisi sorgulama ekranına nereden ulaşabiliriz onun linkini paylaşalım ardından açılmamasının çözümünü anlatalım.

Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama Ekranı = www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama

Üstteki linkten soy bilgisi görüntüleme ekranına ulaşabilirsiniz. Sorgulama yaptıktan sonra “Belge Oluştur” butonuna basarak bilgilerinizi alabilirsiniz. Fakat büyük ihtimalle site açılmayacak çünkü dediğimiz gibi aşırı yoğunluk var. Bunun için e-devletten bir açıklama geldi. Açıklamayı aşağıdan okuyabilirsiniz;

08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar kısa bir zamanda toplam yaklaşık 200 bin sorgulama yapılmış.Haliyle serverlar çökmüştür. Açıklamaya göre hizmet yoğunluk azaldıktan sonra tekrar devreye girecektir. Fakat şuanlık maalesef hizmet kapalıdır.

Şimdi gelelim sitenin açılmama sorununa.Arkadaşlar site yoğunluktan açılmadığı zaman sorgulama ekranının gözükmesi için sizlere 3 farklı öneri sunabiliriz.

1-) Farklı tarayıcıdan sorgulama ekranını açmaya çalışın. Bazen bu durum işe yarayabiliyor. Mozilla, Opera vb. gibi farklı tarayıcılardan girince sistem açılabilir.

2-) İnternet tarayıcınızın cachelerini yani önbelleğini temizleyin. Cache temizlemek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer bu işlemi yaparsanız siteler daha hızlı şekilde açılır. Haliyle sorgulama ekranı da hızlı açılabilir.

3-) Son olarak ise siteyi gizli sekmeden açmayı deneyin. Bu şekilde yaptığınızda sorgulama ekranı daha hızlı açılabilir ve donma problemi olmadan soy ağacınızı görebilirsiniz.

Şimdilik en bilindik yöntemler bu şekildedir.Bunları uygulayarak üstte paylaştığımız soy bilgisi sorgulama ekranını açıp sorgulatma yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir