Ametaller Kendi Aralarında Alaşım Oluşturur mu? Bileşik mi Oluşturur?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ametaller kendi aralarında ne oluşturur, alaşım mı yoksa bileşik mi onu kısaca anlatacağız.

Metal özelliği göstermeyen elementlere ametaller denir. Metaller ve ametaller isimlerinden dolayı birbirlerine sıklıkla karıştırılmaktadır. Haliyle hangisi kendi aralarında alaşım oluşturuyor karıştırılıyor. Sınavlarda sıklıkla karşımıza çıkan alaşım-kovalent-iyonik farklarını sizlere şimdi kısaca anlatalım. Ametaller mi kendi aralarında alaşım oluşturur yoksa metaller mi kendi aralarında alaşım oluşturur? Şimdi kısaca öğrenelim.

Ametaller Kendi Aralarında Ne Oluşturur? Alaşım mı Kovalent mi İyonik mi?

Ametaller kendi aralarında alaşım oluşturmazlar. Ametaller kendi aralarında kovalent bağlı bileşik oluştururlar. Metaller ise kendi aralarında alaşım oluşturur. Metal elementler kendi aralarında alaşım oluşturuyor. Ametal elementler ise kendi aralarında kovalent bağlı bileşikler oluşturuyor. Eğer 1 ametal element 1 metal element olursa burada ise iyonik bağlı bileşik vardır. Yani bu farkı iyice anladığımızda soruları çok hızlı çözebiliriz. Şimdi madde madde sizlere daha anlaşılır şekilde yazalım.

  • Metaller kendi aralarında ==> Alaşım oluştururlar
  • Ametaller kendi aralarında ==> Bileşik oluştururlar (kovalent bağlı bileşik)
  • Ametal ve Metal arasında ==> İyonik bağlı bileşik oluşur.

Kısacası alaşımı metaller kendi aralarında oluşturur. Ametaller ise kendi aralarında alaşım değil bileşik oluştururlar. Ametaller metallerle iyonik bağlı bileşik oluştururken ametal-ametal yani kendi aralarında ise kovalent bağlı bileşik oluştururlar.

Şimdi alaşım, kovalent ve iyonik bağlar kimler arasında olur onları da yazalım:

  • Metal – Metal arasında = Alaşım
  • Ametal – Ametal arasında = Kovalent bağlı bileşik
  • Ametal – Metal arasında = İyonik bağlı bileşik

Umarız yararlı olur. Herkese kimya ve fen bilgisi derslerinde, sınavlarında başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir