Elmas Elektriği İletir mi? Elmas Isıyı ve Elektriği İletiyor mu?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere elmas elektriği ve ısıyı iletir mi iletmez mi hakkında bilgi vereceğiz.

Elmas taşları ısıyı ve elektriği iletir mi sorusu Kimya test sorularında karşımıza çıkabilen soru tiplerinden birisidir. Özellikle eşleştirmeli, karşılaştırmalı çoktan seçmeli sorularda elmas ve elektriği iletir mi iletmez mi konusu soru olarak sorulabiliyor. Şimdi sizlere konu hakkında ayrıntıları aktaralım.

Elmas Elektriği İletir mi? Elmas Isı İletir mi?

Elmas elektriği iletmez, fakat ısıyı iletmektedir. Elmas maddesi kovalent katı olarak bilinmektedir. İşte bundan dolayı elektriği iletmez. Fakat bunun yanı sıra elmasın ısı iletkenliği çok yüksektir. Yani elmas ısıyı iletir fakat elektriği iletmemektedir. Birçok kaynağa göre elmas maddesi elektrik izolatörü olarak geçmektedir.

  • Elmas ısıyı iletir mi ==> Evet, iletir.
  • Elmas elektriği iletir mi ==> Hayır, iletmez.

Kısacası, elmasta elektrik iletkenliği bulunmamaktadır. Bunun dışında elmas ısıyı çok iyi şekilde iletebiliyor. Ama dediğimiz gibi elektriği iletmez. Bu özelliklerinden dolayı elmas kolaylıkla kesilebiliyor. Bu arada elmas bilinen en sert maddedir ve ana yapısı karbon (C) elementidir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir