Ezel Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır? Ezel Dizisi Hangi Romandan Alıntı?

Türkiye’nin en iyi dizilerinden birisi kabul edilen Ezel’in hangi romandan uyarlama olduğu merak ediliyor. Birçok dizi ve filme ilham kaynağı olan o roman hangisi? Şimdi sizlere detayları iletelim.

Ezel, ülkemizdeki gelmiş geçmiş en iyi dizilerden kabul edilir. Hatta birçok kişiye göre Türkiye’nin en iyi 2 dizisi Ezel ve Kurtlar Vadisi’dir. Bazı kişilere göre Kurtlar Vadisi 1 numarayken, birçok kişiye göre ise Ezel 1 numara olarak isimlendirilir. Elbette bu zirvenin arka planı da var. Her ne kadar karakterler, olaylar vs. birçok senaryo farklılığı olsa da Ezel dünyaca ünlü bir romandan uyarlanmadır. Evet yanlış duymadınız, Ezel kabataslak olarak bir romandan alıntılanmadır. Peki bu hangi kitap? İşte cevabı…

Ezel Hangi Kitaptan Uyarlamadır?

Ülkemizin en çok beğenilen yapımlarından olan Ezel dizisi dünyaca ünlü “Monte Kristo Kontu” romanından uyarlanmıştır. Alexandre Dumas’ın en iyi eserlerinden birisi olan Monte Kristo Kontu sadece ülkemizde değil dünyada birçok dizi ve filme ilham kaynağı olmuştur ve birçok film-dizi bu kitaptan uyarlanmıştır diyebiliriz. Aynı şekilde Ezel de Monte Kristo Kontu romanından alıntılanmıştır. Bu arada belirtelim, elbette kitaptaki tüm olaylar Ezel’e birebir aktarıldı denilemez. Çünkü roman zaten 19. yüzyılda yazılmış. Sadece ana hikaye olarak kitaptan uyarlama yapılmıştır diyebiliriz. Yoksa %100 benzer demek kesinlikle yanlış olur.

Monte Kristo Kontu’nda baş karakterimiz haksız yere hapse giriyor ve sonrasında mucizevi bir şekilde hapisten çıkıyor. Ardından kendisini haksız yere hapse atanlardan intikam almak için mücadele ediyor. Aynı şekilde Ezel dizisinde de baş karakterimiz Ezel (önceki ismi Ömer) haksız yere hapse atılıyor ve sonrasında Ezel olarak hapisten çıkında intikam almak için yaşıyor. Bu ana olay kapsamında roman ve dizi neredeyse aynı konuları işliyor diyebiliriz. Daha doğrusu dizi romandan alıntılı şekilde aynı konuda ilerliyor. Hatta karakter benzetmeleri de var. Şöyle ki kitaptaki başrol karakterimiz Edmond Dantes, Ezel dizisindeki Ezel’e, kitaptaki başrahip Faria dizideki Ramiz Dayı’ya, kitaptaki Mercedes dizideki Eyşan’a benzetiliyor. Bu gibi birçok karakter olay ve konu olarak birbirine benzetilmektedir. Bundan dolayı Ezel dizisi Monte Kristo Kontu romanından uyarlanmıştır diyebiliriz. Dediğimiz gibi kitaptaki tüm olaylar dizide var diyemeyiz çünkü kitap çok eskiden yazılmış ama dizi günümüze göre uyarlanmış. Haliyle kitaptaki haksız yere hapse girme ve intikam olayları diziye uyarlanmıştır. Aslında sadece Ezel değil Yeşilçam’daki bazı filmlerde de bu kitaptan alıntı yapılmıştır. Bunun dışında dünyaca ünlü birçok dizi ve filmden de bu kitaptan alıntılar var.

Aslında ne yalan söyleyelim bu kitapta aklımıza gelebilecek her konu var, yani A. Dumas tarafından Monte Kristo Kontu romanında neredeyse her konu işlenmiş. Romanda; aşk, intikam, haksız yere hapis, aksiyon, insan duyguları, bilgelik, savaş vb. birçok konu işlenmiştir. Haliyle bu romandan günümüzdeki diziler tarafından alıntı yapılmaması da kaçınılmaz oluyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir