Numaralı Güneş Gözlüğü Zararlı mı? Dereceli Güneş Gözlükleri Gözü Bozar mı?

Merhabalar değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda sizlere numaralı güneş gözlükleri zararlı mı, gözü bozar mı yoksa zararı yok mu kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü takmak isteyen ve dereceli gözlük kullanan birçok kişi olabiliyor. Çünkü özellikle normal gözlük takanlar güneşe çıktığında ayrı bir etkilenme yaşayabiliyor veya gözleri daha fazla zarara uğrayabiliyor güneşten dolayı. Fakat bunun bir nebze önüne geçmek için çok güneşli havalarda dereceli veya numaralı güneş gözlükleri takılabiliyor. Bu konuda en merak edilen soru ise dereceli (numaralı) güneş gözlüğü gözlere zarar verir mi sorusudur. Şimdi sizlere kısaca konu hakkında bilgilerimizi aktaracağız.

Numaralı (Dereceli) Güneş Gözlüğü Gözlere Zarar Verir mi?

Numaralı güneş gözlükleri yapısından dolayı normal dereceli gözlük kullanan kişilerin gözlerine zarar verebilir. Şöyle ki; güneş gözlükleri genelde bombeli biçiminde oluyor. İşte bu durum özellikle astigmat gözlere zarar verebiliyor. Bu yüzden uzman göz doktorları numaralı güneş gözlüğü alınacağı zaman kişinin kendi gözlerine özel gözlük alınmasını tavsiye etmişlerdir. Yani gözlükçüde kendi numaralarınıza özel bir güneş gözlüğü camı yaptırmanız sağlık açısından daha uygun olmaktadır. Yoksa diğer türlü güneş gözlükleri biraz kalın olduğu için veya bombeli olduğu için ayrıca dereceli olacağı için göz sağlığı açısından zararlı olabilir. Özellikle çok uzun süreli bu tarz bozuk dereceli güneş gözlükleri takmak gözleri daha da bozabilir. İşte bundan dolayı gözlere uygun, düz camlı, küçük vb. numaralı güneş gözlükleri tavsiye ediliyor.

Birçok uzmanın yaptığı açıklamaya göre astigmatların daha küçük ve düz camları tercih etmesi gerekir. Eğer güneş gözlüğündeki odaklar ayarlanamazsa veya gözlükte bir bozukluk olursa astigmatlar cisimleri farklı görebiliyor. Bundan dolayı numaralı güneş gözlüğünün normal gözlük kullanan kişiye özel olarak hazırlanması en doğru olanıdır. Bu yüzden göz doktorunuza bu konuyu kesin danışıp, güneş gözlüğü alacağınız yerden bununla ilgili bilgiler almanız çok daha doğru olacaktır. Kısacası, dereceli güneş gözlükleri eğer gözlerinize uygun şekilde dizayn edildiyse ve astigmatlar için özellikle şekil olarak bombeli değilse bu durumda gözler için bir zarar oluşturmayabilir. Ama yine de en doğrusu göz doktoruna ve bilgili bir gözlükçüye danışmaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir