Amonyak (NH3) Asit mi Baz mı?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Amonyak asit mi baz mı onu anlatacağız. Amonyak’ın formülü NH3’dür. NH3 asit mi baz mı çok merak ediliyor. Şimdi kısaca cevabını anlatalım.

Formülü NH3 olan Amonyak kimyada en çok kullanılan bileşiklerden birisidir. NH3 birçok soruda karşımıza çıkabiliyor. Amonyak ile ilgili karşımıza çıkan sorulardan birisi de asit mi baz mı olduğudur. Peki amonyak asit mi baz mı şimdi hep birlikte kısaca öğrenelim.

NH3 (Amonyak) Asit mi Baz mı?

Amonyak formülü ==> NH3 ==> Bazdır.

Amonyak (NH3) bazdır. Amonyak normalde asit gibi görünmektedir. Çünkü içeriğinde OH- iyonu bulunmuyor. Yani normalde asit gibi duruyor. Dediğimiz gibi içerisinde OH iyonu bulunmadığından NH3 asit gibi durmaktadır fakat buna rağmen Amonyak (NH3) suda zayıf baz özelliği göstermektedir. NH3 sulu çözeltilerde bazik özellik göstermektedir.

Kısacası Amonyak bazik bir bileşiktir. Asit gibi dursa da zayıf bir bazdır. Asit ve baz bileşiklerinde istisnai bir durumdur diyebiliriz. Amonyak (NH3) kuvvetli bir baz değil zayıf bir bazdır. Bu bakımdan sorularda vb. yerlerde karşımıza soru olarak çıkarsa Amonyak’ı baz olarak ele almamız gerekmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir