Anjiyo Nedir ve Neden Yapılır

Kalbi besleyen damarlarının görüntülenmesi için uygulanan modern bir yöntem olan Anjiyo koroner arter hastalığından şüphe edildiğinde yani damar sertliğinden şüphe edildiğinde bu damarların görüntülenmesi için uygulanan bir metot olarak son derece yararlı bilgiler verebilir. Eğer hasta akciğerlerinden ya da sürekli göğüs ağrısından şikayet ediyorsa damarların sertlik durumunun incelenmesi olası kalp krizlerini ve ölümleri engelleyebilir. Kalp krizi çok tehlikeli bir ölümcül olduğu için doktorunuz şiddetli göğüs ağrıları şikayetinde anjiyo kararı verebilmektedir. Bazı durumlarda akut kalp krizi oluşması halinde Anjiyo hemen yapılmaktadır. Anjiyo ile tıkalı olan damarlar tespit edilebilmektedir ve bu damarlara kalp krizi öncesinde müdahale edilerek damarını açılması sağlanmaktadır. Bazı durumlarda balon anjiyoplasti işlemi anjiyografi ile beraber yapılmakta ve kalp krizinin takip eden ilk iki saat içerisinde hasta tehlikeden kurtarılabilmektedir. Bu yöntem birçok insanın hayatını kurtaran bir yöntemdir.

Damar Sertliği

Sağlıklı insanlarda damarlar esnek bir yapıya sahiptir. Yani elastik bir yapıdadır. Ancak sigara kullanımı alkol alımı yaşlanma ve hareketsiz yaşam obezite tansiyon şeker hastalığı gibi durumlarda damarlar sertleşmeye ve elastik özelliğini kaybetmeye başlar. Damar duvarları sertleştiğinde hasta göğüs ağrısı çekmeye başlar. Özellikle belli bir efor sonrası göğüste ağrı şiddetleniyor ise kalp damarlarının tıkalı olması riski de vardır. Damar sertliği çok ciddi bir hastalıktır ve ölümle sonuçlanabilir. Çünkü kalbimiz her an vücuda kan pompalar. Taze kanı pompalarken temiz olmayan kanı toplar damarlarla geri alır temiz olarak yeniden vücuda gönderir. Bu işleyiş sekteye uğrarsa hücreler yeteri kadar besin ve oksijen alamaz. Bu da hücrelerin büzülmesi ve işlevini kaybetmesi ile sonuçlanır. Hiçbir sistem tam verimle çalışmaz. Sistemler birbirlerine bağlı bir bütün olarak senkronize yani eş zamanlı çalışırlar.

Damarlar Neden Sertleşir

Damarların sertleşmesine neden olan bir çok faktör sıralanabilir. 45 yaşın üstünde olan kadın ve erkeklerde bu sorun görülebilir. Damar sertliğine neden olan faktörler arasında sigara içmek alkol almak sağlıksız beslenmek stres fazla kilolar ve bazı kronik hastalıklar örnek olarak gösterilebilir.

Damar Sertliği Tedavisi

Damarların sertleşmesine şeker hastalığı ciddi katkıda bulunur. Hastanın belli efor testlerinden geçirilmesi sonucu ne yapılacağına hekim karar verir. Bazı durumlarda ilaçla (kan sulandırıcı) tedavi mümkün olabilir. Belli bir yaştan sonra yeme-içmeye özen gösterilmesi gerekir. Günde 1 saatlik bir yürüyüş akşam yemeklerini çok hafif ve erken yemek, ekmek ve şekeri menüden tamamen çıkarmak çok yararlı olabilir. Fazla kilolar varsa bunların da atılması gerekir. Bunun için doktorunuza danışarak nasıl bir diyet uygulamanız gerektiğini yaşınıza kilonuza uygun olarak ortaya çıkarabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir