Antreman mı Antrenman mı Doğrusu Hangisidir? (TDK’ya Göre)

Selamlar bu yazımızda sizlere antreman mı yoksa antrenman mı hangisi TDK’ya göre doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Kelimelerin doğru yazılışlarını en iyi şekilde TDK’nın resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Dilerseniz sozluk.gov.tr sitesini favorilerinize ekleyin ve sürekli kelime araştırması yapın. Çünkü özellikle Türkçe’de yazım kuralları soruları çok karşımıza gelebiliyor. Burada kelime haznemizi ne kadar geniş tutarsak o kadar soruları çözme ihtimalimiz artar. Bu bakımdan bizler de sizlere elimizden geldiğince karışık kelimelerin doğru yazılımlarını paylaşıyoruz. Bu yazıda da antreman-antrenman hangisi doğrudur TDK kanıtıyla onu anlatacağız.

Antreman mı Antrenman mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Antrenman
  • Yanlış yazılışı ==> ×Antreman ×Antraman

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Fransızca’dan (entraïnement) geçen ve “Alıştırma – Herhangi bir konuda yapılan hazırlık.” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı Antrenman kelimesidir. Antreman kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani kelimenin doğrusunda ortada n harfi bulunmaktadır. Fakat genelde antreman şeklinde okunur ve söylenir. Lakin dediğimiz gibi Antrenman olarak yazılmaktadır, ortadaki n harfini unutmamamız gerekir.

Kanıt olarak ise TDK’nın resmi sözlük sitesine girerek bakabilirsiniz. Bizler de kelimenin doğrusunun ekran görüntüsünü yukarıya ekledik. Sizler de sozluk.gov.tr’ye girerek bakabilirsiniz. Bu arada bu sözlük sitesinde yazdığınız kelime eğer tam olarak çıkmıyorsa demekki hatalı yazılışını yazıyorsunuz demektir. Mesela arama kısmına “antreman” yazarsanız bir sonuç çıkmaz. Ama “antrenman” olarak yazdığımızda sonuç çıkıyor. Buradan da kelimenin doğrusunun antrenman olduğunu anlarız.

Diğer yazım kuralları kelimeleri için sitemizde aratma yapabilirsiniz. Teşekkürler iyi dersler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir