Buharlaşma ve Kaynama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere buharlaşma ve kaynama arasındaki farklar nelerdir kısaca onları anlatacağız.

Buharlaşma ve kaynama olayları birbirinden farklı olaylardır. Fakat bazı öğrenciler tarafından birbirine karıştırılabiliyor hatta ikisi aynı olay gibi düşünülebiliyor. Lakin dediğimiz gibi ikisi farklıdır. Şimdi kısaca maddeler halinde buharlaşma ve kaynama arasındaki farklar nelerdir onu yazalım.

Buharlaşma ve Kaynama Arasındaki Farklar

  • Buharlaşma olayı her sıcaklıkta gerçekleşir. Kaynama olayı ise her sıcaklıkta gerçekleşmez. Çünkü kaynama olayı sıvının buhar basıncının dış basınca eşit olduğu anda (belirli sıcaklık ve basınçta) gerçekleşmektedir. Yani sıvıdan sıvıya kaynama noktası sıcaklığı değişmektedir. Ayrıca saf sıvılarda kaynama süresince sıcaklık sabittir.
  • Buharlaşma sıvı yüzeyinde gerçekleşir. Kaynama ise sıvının her yerinde gerçekleşir.
  • Buharlaşma olayı yavaştır. Kaynama olayı ise hızlı gerçekleşir.
  • Buharlaşma olayı sırasında kabarcıklar oluşmaz. Kaynama olayı sırasında ise kabarcıklar oluşur.
  • Buharlaşma olayı az enerji gerektirir. Kaynama ise çok enerji gerektirmektedir.
  • Buharlaşma olayı maddenin cinsine, saflığına, sıcaklık, basınç, yüzey alanı ve neme bağlıdır. Kaynama olayı ise maddenin cinsine, saflığına ve dış basınca bağlıdır.

Kısacası buharlaşma ve kaynama arasındaki farklar bu şekildedir. Umarız faydalı olur. Herkese kimya derslerinde ve sınavlarında başarılar dileriz. Allah (c.c.) herkese zihin açıklığı versin. Amin.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir