Aristokrat ve Nazik Köpekler: Malta Terrierleri

Mutlu “puppy köpekler” olarak “maltese terrier”  malta teriyeri en çok bilinen ve sevilen köpekler arasında ilk sırada gelir.

Bu yazıdan sonra büyük ihtimalle bir maltese terrier sahiplenme fikrine aşina olacaksınız. Safkanlar arasında maltese terrier fiyat açısından ve bakım masrafları olarak çok daha düşük maliyetlidir. Ayrıca sağlık sorunlarının olmaması onları çok daha masrafsız kılıyor. İpeksi beyaz tüyleri ve düğme burunlarıyla oyuncak ayıcıklara benzeyen maltese terrier yavru köpekleri bir “puppy” köpek arayanlar için dayanılmaz güzellikte bulunuyor.

Maltese Terrier Köpek Irkı Hakkında

Malta terrierleri tarihi 2800 sene öncesine kadar dayanıyor. Yani Antik Yunan’dan hatta Eski Mısır’dan daha eski bir tarihe yani Antik Roma’ya kadar uzanıyor. İlk Maltalıların Malta adasından çıktığı biliniyor. Malta’ya giden Romalı tüccarların bu köpekleri sevip sahiplenmesi sonucunda Avrupa ve Anadolu’ya gelen Malta terrierleri çok daha iyi sahipler konusunda şanslı oldular. Malta adasında sonra ki dönemlerde nesli tükense de Malta dışında popülasyonları artıyor. Mısır hiyerogliflerinde resmedilen Malta terrierleri öldükleri zaman sahiplerinin mezarına gömülüyordu.

Antik Roma’da Aristokrat diye bilinen zengin kadınlar onları çantalarında taşıyıp sokağa çıkarak zenginliklerini sergilemekten gurur duyuyordu. Bu sebeple o zamanlar maltalılara “Romalı kadınların kucak köpekleri “denilmekteydi. Mısır’da bir şifacı efendisine bu köpeği yatağına aldığı takdirde iyileşeceğini öne sürdü. Bu inanış halk tarafından benimsenince Malta terrierlerine “yorgan” denilmişti. Şifacı özellikleri olduğuna inanılması sadece eskiye değil günümüze kadar gelen yaygın bir inanıştır.

Malta terrierleri iyi mizaçları ile; nazik, sevecen, neşeli tavırlarıyla her zaman iyi bir terapi köpeği olmuştu.

Onlar her zaman iyi bir kucak köpeği sayıldı ve en zenginlerin zenginlik sembolü olmaktan daha aşağı düşmediler. Etrafta çok az yer kaplayan bu köpekler gönüllerde geniş bir yer bulmayı başarıyor. 16. Yüzyıla kadar Fransa’da zengin kadınların kucak köpeği olan Maltalılar 17. Yüzyıldan itibaren İngiliz saraylarını süslemeye başladılar. İngiltere’de kadınlar arasında hızla popüler hale gelen Malta terrierleri en karanlık çağları atlatmayı da böyle başardı. Küçük bir köpek asla karakterden yoksun değildir.

Çoğu insan küçük köpeklerin çok havlayan ve sürekli oradan oraya zıplayan zekadan ve kimlikten yoksun köpekler olduğunu zannedebilir. Aslında küçük köpeklerin dünyası hayret verecek şekilde ilginç olabilir. Onlar sahiplerinin ne istediğini şıp diye anlayan, komutları çok iyi alan, sahibinin halinden anlayan köpekler olabilir. Yine küçük bir köpekten beklenmeyecek kadar zor ve yıpratıcı olabilirler. Malta terrierleri ise hayatları işgal etmeyecek kadar seviyeli ve sahibini yalnız bırakmayacak kadar ilgili bir köpek sayılır. Sahibinin üzgün ve gergin olmasına dayanamayan Maltalılar çabucak onu eğlendirmeye koyulabilir.

Onların köklü geçmişleri bir tesadüf eseri değildir. Muhtemelen kalıtsal iyi mizaç genlerinin bir sonucu olabilir. İşte bir Maltese Terrieri kendisi yapan bazı özellikler.

Maltese Terrier Mizacı Nasıldır?

Malta terrierlerin yabancılara karşı nazik oluşu küçük köpeklerde bile çok sık görülmeyen bir özelliktir. Küçük bile olsa köpekler yabancı insanlar ve diğer hayvanlarla sınır kavgasına girebilir. Malta terrierleri ise hayatlarını başkalarına açmak konusunda oldukça cömerttir. Başkalarını hayatlarını açmakla kalmaz onlarla çabuk ısınıp oyun oynayabilir. Malta terrierleri kendisine yaklaşan herkesi oyun arkadaşı olarak görmeye eğilimli olmalarıyla tanınıyorlar.

Malta’lar basittir. Kucağa alınmayı severler ve çocuklara karşı sabırlıdır. Yine de onların 5 yaşından küçük bir çocukla yalnız bırakılmaması gerekir.

Kolay eğitilirler. Diğer köpeklere karşı oldukça sağlamdırlar. Küçük olmalarına karşı onların başkalarına ayak uydurabilen, “dominant veya saldırgan olmadan” hakkını savunabilen köpekler olması dikkat çekicidir.

Maltese Terrier Sağlık Özellikleri

Kalıtsal ciddi hastalıkları bulunmayan malta terrierleri sağlıklı oldukları için de en sık tercih edilen köpeklerin başında gelir. Az da olsa karşılaşılan hastalıklarının başında karaciğer kapağı rahatsızlığı gelir. Ameliyatla düzeltilebilir. Diğer yaygın hastalıkları koliktir. Bağırsak iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bu hastalığın belirtileri tedavi edilse de hastalık kalıcıdır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir