“art arda” mı “ard arda” mı “artarda” mı doğrusu nedir? (TDK’ya göre)

Merhabalar bu yazımızda sizlere art arda kelimesi bitişik mi yoksa ayrı mı yazılır onu yazacağız. Ayrıca yazım kurallarına göre doğru yazılımı nedir onu paylaşacağız.

Dilimizde hem yazım kuralları olarak hem de ayrı mı yoksa bitişik mi yazılması sebebiyle bazı kelimeler çok karıştırılmaktadır. Bunlardan birisi de art arda/art arta kelimeleridir. Herkes bu kelime öbeğini çok karıştırır ve en doğrusu nedir yani TDK’ya göre doğru yazılışı nedir çok merak ederler. Şimdi sizlere kanıt resmiyle birlikte bu kelime öbeği bitişik mi yoksa ayrı mı yazılır doğrusu nedir onu paylaşacağız.

“art arda” mı “ard arda” mı “artarda” mı doğru yazılışı nedir? Bitişik mi ayrı mı yazılır?

  • Doğru kullanımı ==> ✓ART ARDA
  • Hatalı kullanımları ==> ×Ard arda ×Art arta ×Ardarda ×Artarda

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre kelimenin doğrusu “ART ARDA” olarak yazılmaktadır. Yani kelime ayrı yazılıyor. Bitişik yazılmamaktadır. Ard arda, art arta gibi yazılımları yanlıştır. Aynı şekilde ardarda ve artarda gibi bitişik yazılışları da hatalıdır. Yani kelimenin tek doğrusu vardır o da art arda olarak yazılışıdır. Bu kelime öbeği çok karıştırılıyor bu bakımdan iyi öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

TDK’nın resmi web sitesinde de kelime ayrı olarak yazılır yukarıda da örnek cümlesi mevcuttur. Art arda yukarıda da gördüğünüz gibi “arka arkaya” anlamına gelen bir kelimedir. Cümle içerisinde zarf olarak kullanılmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir