Asvalt mı Asfalt mı Doğrusu Hangi Kelimedir?

Selamlar bu yazımızda sizlere asvalt mı yoksa asfalt mı hangisi doğrudur onu TDK kanıtıyla birlikte paylaşacağız.

Çok karıştırdığımız kelimelerden bir diğeri asvalt-asfalt kelimesidir. Özellikle kelimeyi okurken her ikisini de söyleyebiliyoruz. Fakat Türk Dil Kurumu’na göre 1 tanesi doğru yazılıştır. Diğeri ise hatalıdır. Şimdi TDK’nın sitesine göre hangisi doğru hangisi yanlış onu yazalım.

Asvalt mı Asfalt mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Asfalt
  • Hatalı yazılışı ==> ×Asvalt

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre dilimize Fransızca’dan geçen ve “Siyah renkte şekilsiz bir cins bitüm.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Asfalt kelimesidir. Asvalt ise hatalı yazılıştır. Yani ortadaki sessiz harf v değil f harfi olmalıdır. Okunurken kelime asvalt gibi çıksa da yazım kurallarına göre doğrusu asfalttır.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın sozluk.gov.tr isimli resmi web sitesine göre kelimenin doğrusu asvalt değil asfalttır. Sizler de siteye girip kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca üniversite, lise, kpss, öabt vb. sınavlar için yazım kurallarını iyi bilmemiz gerekiyor. Çünkü sınavlarda en az 1-2 soru çıkabiliyor. Bu bakımdan sizlere faydalı olması için arada böyle içerikler paylaşıyoruz. Dediğimiz gibi maksat aklınızın bir köşesinde bulunması. Belki sınavda paylaştığımız kelimelerden gelecek ve sizler de bu yazıyı gördüğünüzde direkt cevabı doğru olarak yapacaksınız. Şimdiden tüm sınavlarda başarılar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir