Google Analytics Üzerinden Sitenin Mobil Hit Sayısını Nasıl Öğreniriz?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Google Analytics üzerinden sitenin mobil hit saısına nereden bakılır onu göstereceğiz.

Google’ın Analytics servisi dünyanın en iyi ve en detaylı hit sayaçlarından birisidir. Bu servisi kullanmak için öncelikle Google Analytics kodunu sitenize eklemeniz gerekiyor. Buradaki yazımızdan onun nasıl yapılacağını anlatmıştık bakabilirsiniz. Kodu sitenize başarıyla eklediyseniz şimdi asıl konumuza gelelim. Demiştik ya epey detaylı istatistiklere bakabiliyorsunuz. Bunlardan birisi de mobil ve masaüstü hitlerin ayrı ayrı sayılarına ulaşabilirsiniz. Şimdi maddeler halinde mobil hit sayısına nereden bakarız onu anlatalım.

Google Analytics’de Sitenin Mobil Hit Sayısına Nereden Bakılır?

1-) Sitenin mobil hitini öğrenmek için öncelikle dediğimiz gibi google analytics sitesine girip kodunuzu alın ardından web sitenize ekleyin. Sonrasında “https://analytics.google.com” sitesine giriş yapın. Ardından sol menüden “Kitle” kısmına girin.

2-) Sonrasında “Mobil” butonuna basınız.

3-) Ardından “Genel Bakış” kısmına giriniz.

4-) Sonrasında ise bu sayfada aşağıda gördüğünüz gibi mobile, desktop ve tablet şeklinde 3 ayrı veri çıkacaktır. Burada “mobile” yazan kısım sitenin mobil hitini yani cep telefonlarından giren kişilerin sayısını göstermektedir. Örneğin aşağıdaki verilerde siteye girişlerin %65’i mobilden giriş yapmıştır. %33 masaüstü iken %1’lik kısım ise tablet üzerinden sitelere giriş yapmaktadır. Aynı şekilde sizler de buradan cep telefonundan sitenize girenlerin sayısını öğrenebilirsiniz.

5-) Ayrıca bu sayfanın sağ üst tarafından tarih aralığını düzenleyebilirsiniz. Mesela yukarıdaki veriler 1 haftalık veridir. Siz bunu aşağıda gördüğünüz gibi tarih bölmesine tıklayarak 1 güne çekebilirsiniz. Veya grafik halinde bakmak isterseniz gün, hafta ve ay olarak ayrı ayrı inceleme yapabilirsiniz.

Bu şekilde sitenizin mobil ziyaretçi sayısını doğru şekilde öğrenebilirsiniz. Ek olarak bir çok ziyaretçi bilgisine ve istatistiğine bu analytics üzerinden ücretsiz olarak bakabilirsiniz. Dediğimiz gibi analytics oldukça detaylı bir sistemdir. Detaylı inceleyerek diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz. Bizler de elimizden geldiğince sizlere Google Analytics hakkında bilinmesi gereken bilgileri vereceğiz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir