Google Analytics Eski Görünüm (Sürüm) Nasıl Açılır? (Analitik Eski Versiyonu Açma)

Herkese iyi günler dileriz değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Google Analytics eski sürüme nasıl geçiş yapılır onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi arkadaşlar Google Analytics yeni sürüme geçiş yaptı. Yeni hesap oluştururken artık eski sürüm açılmıyor haliyle yenisini kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Aslında yenilik iyidir fakat Google Analytics’in yeni sürümü gerçekten biraz karışık olabiliyor. Çoğu kullanıcı neyin nerede olduğunu yeni sürümde pek bulamıyor. Bundan dolayı webmasterlar Google Analytics eski versiyonu kullanmak istiyorlar. Öncelikle şunu belirtelim Google Analytics eski versiyona geçiş doğrudan yapılmamaktadır. Bunun için yeni bir kod oluşturup bir ayarı aktif etmemiz gerekiyor. Yani var olan hesabı eskiye çevirmek şimdilik yapılamıyor. Bu bakımdan yeni bir kod oluşturmanız gerekmektedir. Şimdi görseller eşliğinde Google Analytics eski sürüme nasıl çevirilir onu anlatalım.

Google Analytics Eski Sürüme Nasıl Çevirilir?

1-) Öncelikle dediğimiz gibi arkadaşlar eski sürümü kullanmak için hangi sitenin analitiğine bakacaksanız yeni kod oluşturmanız lazım. Yeni kod oluşturduktan sonra eskisini silebilirsiniz sorun olmuyor o. Şimdi anlatıma geçelim.

İlk olarak Google Analitik hesabımıza giriyoruz ve sol alttaki “Yönetici” kısmına tıklıyoruz. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi “Mülk Oluştur” butonu çıkacak oraya basıyoruz.

2-) Ardından site adresimizi yazıyoruz ve sonrasında “Gelişmiş seçenekleri göster” butonuna tıklıyoruz. Evet burası çok önemli bu yere tıklamamız gerekiyor ki böylece eski sürüm için ayarları aktif edelim.

3-) Sonrasında “Universal Analytics mülkü oluşturun” kısmını aktif yapıyoruz.

4-) Akabinde yine site adresimizi yazıyoruz ve sonrasında “Google Analytics 4 ve Universal Analytics mülkü oluştur” kısmını işaretliyoruz. Alttaki “Google Analytics mülkü için gelişmiş ölçümü etkinleştir” kısmındaki tiki de işaretliyoruz.

5-) Sonrasında işletme boyutunu küçük yapıyoruz. Alttaki yerden ise ilk 2 seçeneği işaretliyoruz. Yani “Siteyle veya uygulama ile müşteri etkileşimini ölçme” ve “Site veya uygulama deneyimini optimize etme” kısımlarını işaretliyoruz.

6-) Ardından kodumuzu alıp siteye ekliyoruz. Böylelikle analitik eski versiyona geçiş yapmış oluruz. Yukarıdan tüm hesaplar kısmından yeni eklediğiniz sitenin bölümünü açın. Aşağıda gördüğünüz gibi bizde eski sürüme geçiş yapmış oldu. Sizde de büyük ihtimalle geçiş yapacaktır. Son olarak eski kodu ve eski analitik site hesabını silebilirsiniz.

7-) Bu şekilde Google Analitik eski görünüme geçebilirsiniz. Dediğimiz gibi var olan hesabı geçirmek biraz zor olabiliyor bu yüzden sıfırdan kod oluşturup yukarıdaki ayarları yaparsanız Analitik’i eski versiyonda kullanabilirsiniz.

NOT = Ek olarak var olan analitik hesabınızı eski versiyona geçirmek isterseniz “Google Ads Bağlantısı” kısmından google ads oluşturmayı deneyin. Bu şekilde bir arkadaşımızda da var olan hesap otomatikman eski sürüme geçmişti. Ama bizde olmadığı için anlatmadık. Yine de siz deneyin belki bu şekilde de yeni kod oluşturmadan eski sürüme geçiş sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde Google Analytics eski versiyona geçiş yapabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir