Siteye Google Analytics (Google Analitik) Kodu Nasıl Eklenir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere siteye Google Analitik kodları nasıl ve nereden eklenir onu anlatacağız.

Web sitelerinin kaç hite sahip olduğunu öğrenmek için siteye hit değeri ölçen sistemlerin bir kodunu eklemek gerekmektedir. Hit değeri ölçen web sitelerden en iyilerinden birisi de Google Analytics‘dir diyebiliriz. Elbette daha bir çok sayaç siteleri mevcuttur. Daha önceden yazdığımız (en güvenilir hit sayısını hangi siteler ölçüyor) adlı makalemizi okuyabilir ve diğer sayaç sitelerini keşfedebilirsiniz.

Web site işlerine yeni başlayan arkadaşlarımızın yapması gereken ilk şey sitelerine sayaç kodu eklemesidir. Bunların en güveniliri olan Google Analytics eklemelerini tavsiye ederiz. Şimdi sizlere Google Analitik kodları siteye nasıl eklenir onu maddeler halinde resimli olarak anlatalım.

Google Analytics Kodu Oluşturma ve Siteye Ekleme Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle sitemiz için yeni bir analitik kodu oluşturmamız gerekiyor. Bunun için ilk önce buradaki siteye (“https://analytics.google.com/analytics/web“) yani google analytics’e giriyoruz. Ardından en aşağıdaki “Yönetici” bölümüne giriyoruz.

2-) Sonrasında burada açılan sayfada aşağıda gördüğünüz gibi orta alanda yer alan “Mülk Oluştur” butonu mevcut. Ona tıklıyoruz.

3-) Sonrasında buraya hangi sitemiz için analitik kodu oluşturmak istiyorsak onun bilgilerini giriyoruz. Raporlama saat dilimi olarak Türkiye‘yi seçmeyi unutmayınız. Site adresi vb. diğer bilgileri de girdikten sonra mavi renkli “İzleme Kimliğini Al” butonuna basıyoruz.

4-) Son olarak kodumuz ekranda sağ tarafta aşağıda gördüğünüz gibi çıkacaktır. Bu kodu ctrl+c yapıp kopyalıyoruz.

Örnek analitik kodu bu şekildedir;

5-) Kodu kopyaladıktan sonra sitenize eklemek için sitenizin <head> </head> etiketleri arasında en üst bölüme bu kodu ctrl+v yapıp yapıştırıyoruz. Yani kısacası sitenizin kod bölümünde <head> etiketinin hemen bir altına bu kodu yapıştırıp kaydediyorsunuz böylelikle kodu aktif etmiş olursunuz.

NOT = Eğer blogger kullanıyorsanız yönetici panelinden “Tema > HTML’yi Düzenle” kısmına girip <head> kodunun hemen bir altına bu analitik kodunu ekleyebilirsiniz.

NOT 2 = Eğer wordpress kullanıyorsanız sitenizin header.php kod dosyasına girip yine aynı şekilde <head> kodunun bir altına bu kodu ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde diğer site sistemlerinde de bu alana ekleme yapabilirsiniz.

6-) Kodu sitenize ekledikten sonra tekrardan google analitik’e girip sitenize giren anlık kişilere bakabilirsiniz. Bunun için yine analitikten sol taraftaki menülerden “Gerçek Zamanlı > Genel Bakış” kısmına girerseniz sitenizde online olan kişilerin sayısını görebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparak sitenize analitik kodu eklemiş olursunuz. Ardından “analytics.google.com/analytics/web/” sitesine girerek sitenizdeki hit bilgisini detaylıca öğrenebilirsiniz.

Ayrıca diğer google analitik derslerimiz ve yazılarımız için “Google Analytics” kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir