“Atilla” mı “Attila” mı Doğrusu Hangisidir? (TDK’ya Göre)

Merhabalar bu yazıda sizlere Attila mı yoksa Atilla mı ismi doğru yazılmıştır TDK’ya göre onu paylaşacağız.

Yazım kuralları sadece normal kelimeler için değil aynı zamanda özel isimler için de geçerlidir. Bu özel isimlerden birisi de Attila-Atilla ikilisidir. Çünkü bu ikili birbirine çok karıştırılıyor. Fakat sizlerin de tahmin edebileceği gibi bu isimlerden sadece birisi doğru yazılmıştır. Peki yazım kurallarına göre bu iki isimden hangisi doğrudur şimdi kanıtıyla birlikte inceleyelim.

“Atilla” mı “Attila” mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru Kullanımı ==> ✓Attila
  • Yanlış Kullanımı ==> ×Atilla ×Atila

TDK’nın sitesine göre özel isim olarak kullanılan ismin doğru yazılışı Attila‘dır. Daha doğrusu Attilâ olarak yazılır diyebiliriz. Yani sondaki a şapkalı â olacaktır. Aklınıza usta şairimizin Attilâ İlhan’dan kalabilir. Zaten TDK’nın sitesinde de onun ismi yazıyor. Haliyle bu ismin doğrusu Attila olarak yazılmaktadır diyebiliriz. Fakat ülkemizde daha çok Atilla ismi kullanılıyor. Bu durum nüfus memurlarının ismi yanlış yazmasından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü genel olarak isim Attila olarak bilinmektedir. Mesela Attila İlhan‘da olduğu gibi aynı şekilde Hun İmparatorluğu’nun hükümdarının ismi de Attila‘dır. Yani buna göre de ismin doğrusunun Attila olduğunu buradan çıkartabiliriz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesinde isim Attila olarak geçiyor. Aslında bu isim özel bir ad olduğundan sınavlarda pek çıkacağını sanmıyoruz. Çünkü özel isimler kişiden kişiye değişiyor. Bunlarda yazım kuralları aranmıyor diye biliyoruz. Fakat yinede kullanımı çok karıştırılan Atilla-Attila ikilisinden hangisinin yazılışı doğrudur onu sizlere iletmek istedik. Umarız yararlı olur. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

NOT = Bir görüşe göre; Attila ismi batılıların kullandığı bir isim olarak geçiyor. Fakat ülkemizde yani Türkçe olarak bu ismin karşılığı ise Atilla olarak geçtiği söyleniyor. Ne kadar doğrudur tam bilemiyoruz fakat dediğimiz gibi özel isim olduğundan her iki türlü de kullanımı mevcuttur. Ama genel olarak doğru kabul edilen isim Attila‘dır. Yani 2 t ile olanıdır.

Sizce hangi kullanımı doğrudur yorumlara görüşlerinizi bekliyoruz…

YORUMLAR

  1. Mantığa bak,Attila İlhan dan dolayı attilaymis.peki milyonlarca Atilla yi napicaz? suçları ünlü olmamak mi.avrupalilarda Attila,Türklerde Atilla olarak geçer.turkiyede 10 taneden 7si Atilla çıkar.ve en az Attila kadar da Atila vardır.deneyimle sabittir.etrafinizdakilere bakın isterseniz.

    1. Hocam zaten Hun imparatorunun ismi de Attila olarak biliniyor yani 2 t ile. Fakat Türkçe’de çoğu yerde Atilla olarak geçiyor. Bunu şöyle düşünün mesela Arapça’da “Ahmed” ismi d ile biter ama Türkçe’ye geçince bu isim çoğu yerde “Ahmet” olarak geçiyor, yani sonu t ile bitiyor. Bu isim de ona benzer. Bazı kaynaklara göre Avrupalıların kaynaklarında isim Attila olarak geçiyor yani bir nevi onların kullandığı isimdir diyebiliriz. Fakat dilimizde Atilla olarak da kullanıldığı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir