Aynı İsimdeki Kişilere Ne Denir? Adaş mı Akran mı?

Merhabalar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere aynı isimdeki kişilere ne denilir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Türkçe’de bazı kelimelerin anlamları birbirine karıştırılabiliyor. İşte bu kelimelerin ikisi de “adaş / akran” kelimeleridir. Gerçekten bazı kişiler bu iki kelimenin manasını birbirine karıştırıyor. Bu kelimelerden birisi aynı adı taşıyan iki kişiye verilen isim olurken diğeri ise yaşları aynı olana söyleniyor. Şimdi sizler için aynı isimdeki insanlara ne denilir kısaca anlatalım.

Aynı İsimdeki Kişilere Ne Denilir?

Aynı adı taşıyan kişilere “adaş” adı verilir. Burada yaşın bir önemi yoktur. Yani diyelim ki 15 yaşındaki bir gencin ismi Fatih olsun. Aynı şekilde diğer bir kişinin ismi de Fatih olsun ama yaşı 40 olsun. Bu durumda bu iki isim adaş olurlar. Yani adaş olmakta yaşın bir önemi bulunmuyor. Adaş ve akran kelimeleri birbirine karıştırılabiliyor. Adaş isimleri aynı olan kişilere denilirken, akran ise yaşları aynı olanlara deniliyor. Tekrar bir örnek vermek gerekirse; diyelim ki 5 yaşında bir çocuğun adı “Hüseyin” olsun. Diğer taraftan da 65 yaşında bir amcamızın adı da “Hüseyin” olmuş olsun. Bu durumda bu iki insan isimleri aynı olduğu için birbirinin adaşı olurlar. Ama birbirinin akranı diyemeyiz, çünkü yaşları farklı.

  • Akran = Yaşları aynı olan kişilere denir.
  • Adaş = İsimleri aynı olan kişilere denir.

Başka bir örnek yapacak olursak; Ahmet’in yaşı 18 olsun, Mehmet’in yaşı da 18 olsun. Bu durumda Ahmet ve Mehmet birbirinin akranı olurlar, adaşı olmazlar. Kısacası adaş ve akran birbirinden farklı kelimelerdir.

TDK’nın sözlük uygulamasından da bakarsak adaş kelimesinin anlamı “Adları aynı olanlardan her biri.” şeklindedir. Kısacası; isimleri aynı olan kişiler birbirlerinin adaşı olurlar. Adaşta yaşın bir önemi bulunmamaktadır. 20 yaşındaki bir insan ile 70 yaşındaki bir insan birbirinin adaşı olabilirler, çünkü adaşlık için tek şart isimlerinin aynı olmasıdır. Akranlıkta ise tek şart yaşlarının aynı olmasıdır. Ek olarak iki insan hem adaş hem de akran olabilir. Örneğin 2 Ahmet birbirinin arkadaşı olsun. İkisinin de yaşı diyelim ki 17 olsun. Bu durumda Ahmet’ler birbirinin hem adaşı hem de akranı olmuş olur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir