Ballon d’Or Adayı Olan Tüm Türk Futbolcular Kimlerdir?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Ballon d’Or adayı olan Türk futbolcular kimlerdir, kaç kişi vardır onu paylaşacağız.

Futbolun bireysel en üstün ödülü Ballon d’Or ödülüdür. Ballon doru en fazla alan futbolcu 7 tane ile Messi’dir. Buna en yakın Ronaldo 5 kere kazanmıştır. Ballon dor ödülü o yıl en iyi futbolcuya verilen ödüldür. Elbette ödülü kazanan kadar aday gösterilen futbolcular da prestij bakımından önemlidir. Çünkü Ballon dor adaylığı sayesinde tüm dünyaya isimlerini duyurmuş oluyorlar. Ballon dora aday gösterilen şuana kadar toplamda 7 Türk futbolcu vardır. Şimdi sizlere Ballon dora aday gösterilen Türk futbolcular kimlerdir, isimleri nelerdir, hangi takımlarda oynamıştı ve kaçıncı aday gösterildiler onun listesini paylaşalım.

Ballon d’Or’a Aday Gösterilen Türk Futbolcular Kimlerdir?

Şuana kadar Ballon Dor’a aday gösterilen toplam 7 Türk futbolcu bulunmaktadır. Bu futbolcuların isimleri ve oynadıkları takımlar şu şekilde:

  • Nihat Kahveci (2003 Ballon d’Or adayı)
  • Ali Kemal Denizci (1976 Ballon d’Or adayı)
  • Hasan Şaş (2002 Ballon d’Or adayı)
  • Metin Oktay (1963 Ballon d’Or adayı)
  • Yıldıray Baştürk (2002 Ballon d’Or adayı)
  • Hakan Şükür (2000 Ballon d’Or adayı)
  • Tanju Çolak (1988 Ballon d’Or adayı)

Şimdi detayları yazalım.

1-) Nihat Kahveci:

Ülkemizin en iyi forvetleri arasında kabul edilen Nihat Kahveci, 2002-2003 sezonunda Real Sociedad’da gerçekten harika bir sezon geçirmişti. Bu sezon Nihat Kahveci’nin büyük başarısı onu Ballon Dor adayları listesine sokmuştur. Nihat Kahveci 2003 Ballon d’Or adayları listesinde 3 puanla 18. sırada yer almıştı.

2-) Ali Kemal Denizci:

Ali Kemal Denizci, Trabzonspor’un efsane futbolcuları arasında yer almaktadır. Ali Kemal Denizci, 1976 yılında Ballon d’Or’a aday gösterilmiştir. 1976 Ballon dor adaylığı listesinde 1 puanla 28. sırada yer almıştır.

3-) Hasan Şaş:

Galatasaray’ın efsane isimlerinden Hasan Şaş, 2002 Dünya Kupası’nda gösterdiği performans ile 2002 Ballon Dor’a aday gösterilen isimler arasında yer almıştı. Hasan Şaş 2002 yılında Ballon Dor adaylar listesinde 10 puanla 11. sırada yer almıştı.

4-) Metin Oktay:

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi golcüleri arasında bulunan Taçsız Kral lakaplı efsane futbolcu Metin Oktay, 1963 yılında Ballon dor adayları listesinde 1 puanla 24. sırada yer alıyordu. Metin Oktay, Ballon Dor’a aday gösterilen ilk Türk futbolcudur.

5-) Yıldıray Baştürk:

Yıldıray Baştürk, 2002 yılında hem Dünya Kupası’nda hem de Bayer Leverkusen’de gösterdiği performansla Ballon d’Or’a aday gösterildi. Başarılı futbolcu 2002 Ballon Dor adayları listesinde 13 puanla 9. sırada yer almıştır. Aynı yıl Hasan Şaş da listede 11. sırada yer alıyordu.

6-) Hakan Şükür:

Galatasaray’ın ve Türkiye’nin en golcü futbolcuları arasında gelen Hakan Şükür 2000 yılında Galatasaray’da ve UEFA’da gösterdiği performans dolayısıyla 2000 Ballon Dor’a aday gösterilen futbolcular arasında yer almıştır. Hakan Şükür, Ballon d’Or 2000’e aday gösterilmiş ve 5 puanla 19. sırada yer almıştır.

7-) Tanju Çolak:

Tanju Çolak, Avrupa Altın Ayakkabı Ödülü’nü alan tek Türk futbolcudur. 1988 yılında hem Altın Ayakkabı ödülü kazanmıştır hem de Ballon d’Or’a aday gösterilmiştir. Tanju Çolak 1988 Ballon Dor adayları listesinde 4 puanla 11. sırada yer almıştır.

Ballon d’ora aday gösterilen tüm Türk futbolcular bu şekildedir. İnşallah ilerleyen zamanlarda birçok yerli futbolcumuz bu ödüle aday gösterilir hatta ödülü kazanır. Tüm futbolcularımıza başarılar diliyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir