Aynı Yaştaki Kişilere Ne Denir? Akran mı Adaş mı?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere aynı yaşta olan kişilere ne denir onu anlatacağız.

Dilimizde bazı kelimelerin anlamları birbirine karıştırılabiliyor. Bunlardan ikisi de Akran ve Adaş kelimeleridir. Bu kelimelerden birisi aynı yaştaki kişilere verilen isim olurken diğeri ise aynı isimdeki kişilere verilen addır. Şimdi sizlere aynı yaşta olan insanlara ne deniliyor kısaca hakkında bilgi verelim.

Aynı Yaşta Olan Kişilere Ne Denir?

Aynı yaşta olan kişilere “yaşıt” veya “akran” adı verilir. Akran ve adaş birbirine sıklıkla karıştırılmaktadır. Bu kelimelerden “adaş” aynı isimde olan kişilere verilen isimken, “akran” ise aynı yaşıt olan kişilere verilen isimdir. Bazı kaynaklara göre yaşları çok yakın olanlara da akran denilebiliyor fakat iki kişinin akran olması için yaşlarının eşit olması gereklidir diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse Ayşe ve Fatma diyelim ki 20’şer yaşındalar. Haliyle Ayşe ve Fatma akrandır diyebiliriz. Veya başka bir örnek vermek gerekirse Murat ile Ferhat ikisi de 25 yaşındaysalar bunlar akrandırlar diyebiliriz.

  • Akran = Yaşları aynı olan kişilere denir.
  • Adaş = İsimleri aynı olan kişilere denir.

Kısacası; aynı yaşta olanlara, yaşları aynı olan kişilere “akran” denilir. Aynı yaşta olan kişilere “yaşıt” da deniliyor. Yani akran ve yaşıt kelimeleri birbirinin eş anlamlılarıdır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir