B İle Biten Kelimeler Nelerdir, Kaç Tane Var? (B Harfiyle Biten TDK Kelimeleri)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere TDK’ya göre Türkçe’de sonu b ile biten kelimeler hangileridir onları paylaşacağız.

İnternette, sosyal medyada, arkadaş ortamında vb. yerlerde ‘Türkçe’de b ile biten kelime yok’ şeklinde yorumlara illaki denk gelmiştirsiniz. Gerçekten de sizler için araştırdık ve yok gibi bir şey. Yani dilimizde TDK’ya göre sonu b harfi ile biten çok az sayıda kelime var. Aslında Arapça’da çoğu kelimenin sonunda ‘b’ harfi bulunur fakat dilimize ‘p’ şeklinde geçer. İşte bundan dolayı Türkçe’de resmi olarak yani TDK’ya göre sonu b ile biten çok az sayıda kelime vardır. Şimdi sizler için b harfiyle biten kelimeleri yazalım.

Türkçe’de B Harfiyle Biten Kelimeler Hangileridir?

Türkçe’de Türk Dil Kurumu’nda yer alan toplamda 7 tane b ile biten kelime vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Ruzuşeb
  • Hab
  • Leb
  • Rab
  • Şeb
  • Tab
  • Ab

Alfabenin 2. harfi olan B harfi ile biten kelimeler yukarıdaki gibidir. Dediğimiz gibi bunlar TDK’nın resmi sözlük sitesinde geçen kelimelerdir. Mesela bunların dışında Hırvatistan’ın başkenti ‘Zagreb’ var. Ama bu kelime olarak geçmiyor. Daha doğrusu ‘Zagreb’ TDK sözlükte yer almadığı için listemize eklemedik.

Şimdi TDK sözlükteki anlamlarına göz atalım.

B İle Biten Kelimelerin Anlamları Nedir?

Ab = Su

Tab = Mizaç, huy, tabiat, karakter

Tab (diğer anlamı) = Bası

Şeb = Gece

Rab = Tanrı

Leb = Daha söze başlanırken ne denmek istenildiğini çabucak anlamak

Hab = Uyku

Ruzuşeb = Gece gündüz

Ruzuşeb (diğer anlamı) = Sürekli

Sizler de sozluk.gov.tr’ye girerek b ile biten kelimeleri aratarak kontrol edebilirsiniz.

Evet şuana kadar yaptığımız araştırmalara göre TDK’da bulunan ve sonu b ile biten kelimeler bu şekildedir. Sizlerin de bildiği b ile biten kelimeler varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz (ama bunlardan başka b ile biten kelime yok eminiz, çünkü TDK sözlükte sadece bu 7 kelime var). Dediğimiz gibi bu kelimeler TDK’nın resmi sözlük sitesinde geçiyor. Yani orada geçmeyen kelimeleri listeye eklemedik. Eğer sınavlarda, genel kültür sorularında karşınıza çıkarsa Türk Dil Kurumu’na göre Türkçe’de 7 tane b harfi ile biten kelime bulunmaktadır. Evet 6 değil 8 değil 100 değil 500 değil, b ile biten toplam 7 kelime mevcuttur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir