Banka Kartı Değişirse İban da Değişir mi? Kart Yenilendiğinde IBAN Yenilenir mi?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere banka kartı değiştiğinde iban bilgileri de değişir mi değişmez mi sorusunun cevabını aktaracağız.

Banka kartlarımızın süresi dolduğunda kartımızın çalışması için yenilememiz gerekiyor. Aslında birçok banka, süresi dolan kartlar için otomatik yeni kart gönderiyor. Yani sizin kart yenilemek için ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Bankalar direkt olarak evinize kargo ile süresi dolacak olan veya dolmuş kart için yeni kart çıkartıp gönderiyor. Bu durumda kart yenilendiği için hesap numarası ve şifre gibi şeyler de otomatikman yenilenmiş oluyor. İşte burada kullanıcıların en merak ettiği soru ise banka kartı değiştiğinde İBAN da değişir mi sorusudur. Şimdi kısaca cevaplayalım.

Banka Kartı Değiştiğinde IBAN Numarası da Değişir mi?

Banka kartı değiştiğinde İBAN numarası değişmez. Çünkü İBAN bilgisi kişinin hesabına tanımlıdır, yani banka kartıyla bir alakası yoktur. Kişinin banka kartının süresi dolduğunda bank kartının üstünde yazan hesap (kart) numarası değişebilir veya banka kartının şifresi değişebilir. Fakat bunların dışında hesabın İBAN’ı değişmez. Çünkü dediğimiz gibi İBAN numarası o hesaba tanımlıdır, yani banka kartına tanımlı değildir, kişinin açmış olduğu banka hesabına tanımlı bir numaradır. Kısacası İBAN numarası tek bir sayıdır ve banka hesabı var olduğu sürece değişmez, hep aynı kalır.

Kısacası arkadaşlar dediğimiz gibi İBAN bilgisi banka hesap bilgileriyle ilgilidir. Yani sizin bankanızın kartı değişse bile veya güncellense bile bu durumda İBAN değişmez ya da güncellenmez. Çünkü İBAN bilgisi (İBAN numarası) hesaba özgüdür ve sabittir. Kartınız yenilense bile İBAN yenilenmez. İBAN sabit kalır. Bir örnekle daha iyi açıklayalım. Diyelim ki 10 yıldır aynı bankayı kullanıyorsunuz ve 3 kere banka kartınız güncellendi, yenilendi. Bu durumda banka kart numaranız değişmiş olur ama İBAN bilginiz hiç değişmez hep aynı kalır. Çünkü İBAN numarası hesaba tanımlıdır, hesap bilgileriyle ilgilidir. Banka kartı değişince kart numarası yani hesap numarası değişir fakat İBAN değişmez. Çünkü kart numarası ve İBAN farklı şeylerdir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir