Başarıyı Etkileyen Unsurlar

Başarılı evlat yetiştirmek isteyen anne ve babalar için hazırlanmış bir makaledir. Eğitimci bir baba olarak başarı konusunda değerli okurlarımıza şu tavsiyelerde bulunmak isteriz. Başarıyı etkileyen unsurları bilmek ve bu unsurlardan kontrol edilebilenleri kontrol etmek başarıyı arttıracaktır.

Başarıyı Etkileyen Unsurlar Şunlardır:

1-) Kalıtım:

Zeka kalıtımla ortaya çıkar. Bu yüzden kimi çocuklar doğuştan çok zeki olarak doğar. Algılamaları yüksektir. Kalıtım yolu ile gelen bu özelliğe müdahale etmek söz konusu değildir. Bazı çocuklar özeldir ve dünyaya zeki olarak doğar. Bazı çocukların algılaması ise oldukça düşüktür.

2-) Aile:

Başarılı bireylerin aile yapısı düzgündür. Düzgünlükten kastımız ilgili bir ailedir. Çocuğun tüm sorunları ile ilgilenen başarı ve devam durumunu sürekli takip eden bireylerin evlatları başarıyı kolay elde eder. Bazı bireylerin aileleri ilgisizdir. Veli toplantılarına gelmez, çocuğun başarısı ve sorunları ile ilgilenmez. Kendi haline bırakır ne hali varsa görsün derler. Bu anlamda aile başarıda oldukça etkilidir. Ekonomik düzeyi iyi olan aileler çocuklarını zengin öğrenme ortamlarına sokabilirler. Dershane özel ders etüt merkezlerine gönderebilirler. Evde çocuklarına zengin öğrenme ortamı ve imkanı sağlayabilirler.

3-) Sosyal Çevre:

Çocuğun başarısında sosyal çevrenin önemi yadsınamaz. İyi bir sosyal çevrede yaşayan bireyler başarıyı daha kolay elde ederler. Sosyal çevre bireyin başarısına dolaylı yoldan etki eder. İyi bir sosyal çevrede yaşayan bireyler başarıya bilgiye daha kolay ulaşır. Güdülenme düzeyleri yüksektir.

4-) Büyüme ve Olgunlaşma:

Büyüme ve olgunlaşmanın öğrenme üzerinde etkisi büyüktür. Büyüme ve olgunlaşma olmadan öğrenmenin olması mümkün değildir. 3 yaşındaki bir çocuğa okuma yazma öğretilmemesi ve kalem tutamaması büyüme ve olgunlaşma ile alakalıdır. Parmak kasları olgunlaşmayan bir çocuğun düzgün kalem tutması mümkün değildir. Çocukların erken yaşta okula gönderilmesi doğru değildir. Bu yüzden 6 yaşından önce çocukları mutlaka okula göndermeyin.

5-) Güdülenme:

Çocuğun okul ve başarı ile ilgili bir hedefi varsa başarıyı elde eder. Bu anlamda başarıya güdülenmiş bireyler kısa sürede başarıyı elde eder. Ödül ve cezalar güdülenmede oldukça etkili yöntemlerdir.

Yazar=Sınıf Öğretmeni

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir