Başyapıt Nasıl Yazılır? TDK’ya Göre Ayrı mı Birleşik mi?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere başyapıt mı yoksa baş yapıt mı doğrusu hangisidir, nasıl yazılır kısaca onu anlatacağız.

Dilimizde bazı uzun kelimeler ayrı mı yoksa bitişik mi yazılır karıştırılabiliyor. Bu bakımdan bu kelimeler sınavlarda karışımıza çıkabiliyor. İşte bu kelimelerden birisi de “başyapıt / baş yapıt” ikilisidir. Aslında kelime ayrı yazılır gibi duruyor fakat bu kelime birleşik bir kelimedir ve isimdir. Şimdi TDK’nın resmi sitesine göre başyapıt kelimesi ayrı mı yoksa bitişik mi yazılır kanıtıyla birlikte onu paylaşalım.

‘Başyapıt’ mı ‘Baş yapıt’ mı Doğrusu Hangisi?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Başyapıt
  • Hatalı yazılışı ==> x Baş yapıt

Türk Dil Kurumu’na göre isim olarak kullanılan ve “Şaheser” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “BAŞYAPIT” şeklinde birleşik olarak yazılanıdır. Yani kelime ‘baş yapıt‘ buradaki gibi ayrı değil, “başyapıt” buradaki gibi bitişik yazılmaktadır. Eğer başyapıt kelimesi sınavlarda karşımıza çıkarsa birleşik olarak yazılanı doğru kabul etmemiz gerekmektedir. Başyapıt kelimesinin eş anlamlısı “şaheser” demektir. Şimdi TDK’ya göre kanıtını da paylaşalım.

TDK’nın sözlük uygulamasına göre başyapıt kelimesi yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi birleşik yazılmaktadır. Yani kelimenin yazım kurallarına göre doğrusu birleşik olarak yazılanıdır. Kelime isim olarak kullanılıyor ve “baş + yapıt” kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor. Herkese Türkçe sınavlarında başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir