Bazı Sitelere Girince Bilgisayarın Donması Sorunu Çözümü

Herkese iyi günler arkadaşlar bu yazımızda sizlere son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bazı sitelere girince bilgisayarın donması sorununun çözümünü anlatacağız.Umarız faydalı olur.

Son zamanlarda coin sisteminin artmasıyla birlikte bazı web siteleri de kötü yazılım olarak otomatikman bilgisayarınızı kullanıyor ve bitcoin,dogecoin vb. gibi coinlerin miningini yapıyorlar. Bu durum da sizin bilgisayarınızın aşırı CPU kullanımına sebep oluyor ve bilgisayarınızın donmasını sağlıyor. İşte bu yüzden yapmamız gerekenler aslında çok basit lafı uzatmadan kısaca anlatalım.

Arkadaşlar internette gezerken birden bilgisayarınız kasıyorsa en son girdiğiniz sekmeyi kapatırsanız sorun çözülmüş olur. Çünkü bilgisayar kasmaya başladığı anda o sekme sizin CPU’nuzu kullanarak mining yapıyor demektir. Yani hepsi için bu geçerli değil elbet fakat en az %90 bu şekilde olur. Bu yüzden aşağıdaki gördüğünüz gibi CPU kullanımınız %100 değere geldiğinde internette açık olan ve şüphelendiğiniz sitenin sekmesini kapatın.Ardından Görev yöneticisine tekrar gelip bakın ve CPU kullanımınızın düzelmiş olduğunu göreceksiniz.

Eğer o web sitesinde durmak istiyorsanız yani siteyi kapatmak istemiyorsanız sitenin yöneticisine;

“Sitenizde zararlı kod var.Otomatik mining yapıyor.Ne zaman sitenize girsem bilgisayarım aşırı CPU kullanımından dolayı donuyor.Lütfen zararlı kodu sitenizden kaldırın.”

Şeklinde uyarı mesajı atarsanız onlar da gereğini yapar.Çünkü hiç bir site sahibi kendi sitesine zararlı kod eklemez.Büyük ihtimalle miningciler bu siteyi hackleyerek zararlı kodları kendileri yerleştirmiştir.Az bir ihtimalle sırf kazanç için zararlı kod ekleyenler de olabilir tabii ki bunu bilemeyiz.

Özetlersek, bilgisayarınız herhangi bir internet sitesine giriyorsa büyük ihtimalle o sitede zararlı kod bulunuyordur.Bu yüzden de sizin CPU oranınız yükseliyordur.Tahminlerimize göre zararlı kodlar da genellikle bitcoin,dogecoin,ethereum gibi coinlerin üretimi için oluşturuluyor.Çünkü bunların üretiminde bilgisayar RAM,ekran kartı,işlemci vb. gibi parçalarını kullanmaktadır.

O yüzden tekrar belirtiyoruz bu sitelerin ilgili kişilerine mesaj atın veya o siteye bir daha girmeyin.Umarız konu faydalı olmuştur.Herkese iyi günler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir