Salih Amel(Amel-i Salih) Nedir?

Salih amel(Amel-i salih) “iyi, güzel ve doğru dürüst davranış” demektir.Amel-i salih ifadesi Kur’an-ı Kerim’de “iman etmek” kavramıyla birlikte sıkça kullanılır.

Bakınız; Andolsun zamana ki insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak, iman edip de salih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler başka, onlar ziyanda değillerdir.(Asr Suresi 1-3 ayetler)

İman’a ve İslam’a uygun her türlü doğru davranış, salih amel sınıfına girmektedir. Örneğin; namaz kılmak, birisine güler yüz göstermek, ihtiyacı olan insanlara yardım etmek, iyiliği özendirmek, kötülüğe engel olmak, selam vermek, bir hayvanı doyurup ona su vermek, hatta yoldaki zarar verebilecek bir taşı kenara çekivermek de salih amel kapsamına girmektedir.

Salih amel, hiç kimseden herhangi bir karşılık beklemeksizin sadece Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılır. İnsanlar ve bütün varlıklar için yararlı olan her iş, Allah’ı hoşnut eder.

İman davranışları, davranışlar da inançları etkiler. İman, davranışlarla açığa çıkar, davranışların güzelleşmesine sebep olur. Yapılan her güzel iş(salih amel), imanın meyveleri olarak hayat bulmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir