Bebeklerde Boyun Eğriliği Neden Oluşur?

Tortikolis adı verilen rahatsızlık çoğunlukla yeni doğan bebeklerde görülmektedir. Kas bozukluğu rahatsızlığı olan Tortikolis, boyun eğriliği olarak da anılabilmektedir. Boyun kaslarının kısalması sonucunda baş, omuza doğru yönelmektedir ve yüz kasları kasılmaya başlamaktadır. Dolayısıyla kaslar kullanılamayacağı için, kolaylıkla rahatsızlık fark edilebilmektedir. Çoğunlukla yeni doğan bebeklerde ilk 2 ay içerisinde fark edilebiliyor olsa da, 40 yaş üstündeki kişilerde de boyun eğriliği görülebilmektedir.

Boyun Eğriliği Nedenleri

Boyun eğriliği çoğunlukla 2 farklı sebepten ötürü oluşmaktadır. Bebeğin anne karnından farklı pozisyonda durması, boyuna kaslarına baskı yapılmasına neden olmaktadır. Bu tür yanlış pozisyonlar, boyun eğriliğinin doğum sonrasında meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca zor ve yoğun sancılı geçen doğumlarda da Tortikolis adı verilen rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Normal doğum yapan kişilerin bebeklerinde boyun eğriliği olma ihtimali, sezaryen doğum yapan kişilerin bebeklerine göre oldukça fazladır. Bu sebeple doğum sürecinin fazlasıyla acılı ve sancılı geçirilmesi halinde boyun eğriliği meydana gelebilmektedir.

Boyun Eğriliği Nasıl Engellenir?

Boyun eğriliği rahatsızlığına sahip olan bebek, doğumdan sonraki ilk 2 ay içerisinde kesinlikle rahatsızlığını belli etmektedir. Bu tür durumların oluşması halinde direkt olarak uzman kişiler tarafından muayeneler yapılmalıdır. Ayrıca en baştan boyun eğriliği rahatsızlığının ortaya çıkmasını engellemek için de hamilelik sürecinde destek alınabilmektedir. Bu muayeneler hem bebeğin hem de annenin sağlığı için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Doğumdan sonra ortaya çıkan boyun eğriliği, eğer kısa süreler içerisinde müdahale edilmez ise kalıcı bir hal kazanabilmektedir. Dolayısıyla yeni doğan her bebeğin bu tür hastalıklara sahip olma ihtimali olduğu için, ilk 2 ay içerisinde dikkatli bir şekilde kontrollerin yapılması gerekmektedir. Yetişkinler de, boyun bölgesinin üşütülmemesine özen göstermelidirler. Ayrıca duruş bozukluklarının devamlı hale gelmesi de boyun kaslarına zarar vermekte ve boyun eğriliği rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir