Bilecik Hangi Bölgede Bulunuyor? Bilecik Marmara Bölgesi’nde mi?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Bilecik ilimizin hangi bölgede yer aldığını anlatacağız.

Bilecik birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir şehrimizdir. Osmanlı Devleti’nin ilk kurulduğu topraklar Bilecik ve civarında yer alıyordu. Bundan dolayı Bilecik ilimizin tarihsel açıdan ayrı bir önemi vardır. Bilecik ili ile ilgili sınavlarda, genel kültür sorularında bazı sorular karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan birisi de hangi bölgede yer aldığıdır. Evet, gerçekten de Bilecik hangi coğrafi bölgede yer alıyor karıştırılabiliyor. Çünkü Bilecik’in toplam 4 coğrafi bölgeye sınırı vardır. Haliyle resmi olarak hangi bölge sınırları içerisinde merak ediliyor. Şimdi sizlere detayları iletelim.

Bilecik Hangi Coğrafi Bölgede Bulunur? Marmara mı, Ege mi, Karadeniz mi, İç Anadolu mu?

Bilecik, Marmara Bölgesi’nde bulunan bir ildir. Bilecik ilimiz resmi olarak Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Aslında Bilecik’in 4 farklı bölgeye sınırı vardır. Yani 4 farklı bölgenin toprakları içerisindedir. Fakat yüzölçümü bakımından en çok Marmara Bölgesi’nde yer aldığı için haliyle resmi olarak Bilecik Marmara Bölgesi sınırları içerisinde olarak kabul ediliyor.

Bilecik’in İçinde Bulunduğu 4 Coğrafi Bölge:

  • Marmara Bölgesi
  • Karadeniz Bölgesi
  • Ege Bölgesi
  • İç Anadolu Bölgesi

Bilecik yukarıdaki tüm coğrafi bölgelerde bulunur (bu 4 bölgede toprağı yer alır) yani bu 4 bölgenin kesişimi (ortak) noktasındadır diyebiliriz. Fakat resmi olarak Marmara Bölgesi’nde kabul edilmektedir. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi kırmızı alanlı yer Bilecik’tir. Burada gördüğünüz gibi Bilecik en çok Marmara Bölgesi’nde yer alıyor. Haliyle resmi olarak Marmara’da kabul edilmektedir. Marmara’dan sonra en çok Karadeniz sonra Ege ve en az da İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Yukarıdaki haritadan da gördüğünüz gibi yeşil renkli bölge Marmara Bölgesi’dir ve Bilecik en çok Marmara’da bulunur. Büyük ihtimalle bundan dolayı da resmi olarak Bilecik Marmara Bölgesi’nde kabul edilir. Yani eğer sınavlarda vb. başka yerlerde bu tarz soru karşımıza çıkarsa Bilecik’i Marmara Bölgesi’nde olarak kabul etmemiz gerekir. Ek olarak şunu da belirtelim ülkemizde en fazla coğrafi bölgelerin kesim noktası üzerinde yer aldığı il Bilecik’tir. Çünkü 4 farklı bölgenin kesim noktası üzerinde bulunur. Aslında coğrafi bölgeler haritasından baktığımızda çok çok az da olsa Eskişehir’in de Marmara Bölgesi’nde yeri olduğu görülüyor. Fakat çok az olduğundan onu saymazsak 4 farklı bölgede yer alan sadece Bilecik vardır diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir