Blogger URL’den (Linkten) Tarih ve .HTML Yazısı Nasıl Kaldırılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere blogger blogspot sitelerin url kısmındaki tarih ve .html yazısı nasıl kaldırılır onu anlatacağız.

Blogger (Blogspot) Google’ın bir web site servisidir. Ücretsiz şekilde Google hesabınızdan blogger blogspot uzantılı web sitesi kurabiliyorsunuz. Dilerseniz bu blogspot uzantısını .com’a dönüştürebiliyorsunuz. Buradaki yazımızdan domain yönlendirme nasıl yapılır anlatmıştık. Bu yazımızda ise blogger uzantılı linklerden tarih ve .html kısmı nasıl kaldırılır onu sizlere aktaracağız. Bildiğiniz gibi blogger sitelerin linkleri genellikle “siteadi.com/2023/07/ornek-yazi.html” şeklinde oluyor. İşte buradaki tarih kısmı (2023/07) ve .html kısmını bir kod sayesinde kaldırabiliyorsunuz. Şimdi detayları iletelim.

Blogger Blogspot URL’den Tarih ve .html Kısmı Nasıl Kaldırılır?

Blogger alt tabanlı sitelerin url kısmında tarih ve .html yazar. Aslında bu varsayılan bir link sistemidir, yani blogger blogspot sitelere özeldir ve değişimi de tavsiye edilmez. Fakat bazı kullanıcılar tarih ve .html kısmı göze hoş gelmediği için değiştirmek isteyebiliyor. Bunun için bir yazılımcı Github’da ücretsiz olarak bunun kodunu paylaşmıştır. Aşağıda verdiğimiz kodları blogger kodlarınızdan <head> kodunun hemen altına eklerseniz linklerden tarih ve .html yazısını kaldırmış olursunuz. Şimdi öncelikle kodu paylaşalım.

Blogger URL’den tarih ve .html yazısını kaldıracak olan kod:

Bu kodu <head> kodunun hemen altına kopyala yapıştır olarak ekleyin. İşlem bu kadar.

Artık linklerinizdeki tarih ve html yazısı otomatikman silinmiş olacaktır. Fakat bir uyarı yapalım. Bunun seoya olumsuz etkisi olabilir. Yani çünkü Google’ın özel sistemi tarih ve html yazılı olacak şekilde ayarlanmış. Fakat biz bu sistemi değiştirdiğimizde sitemizin komple link yapısını da değiştirmiş oluyoruz ki bu durum SEO açısından oldukça zararlı diyebiliriz. Fakat yine de tercih sizin. Yani siteniz %100 olumsuz etkilenir diyemeyiz. Fakat url yapısı komple değişeceği için kısa süreli de olsa Google sıralamanızda geriye düşebilirsiniz. Yine de tercih tamamen size aittir.

Kodu eklemeden önceki linkimiz “https://orneksite1.blogspot.com/2023/07/deneme-yaz.html” bu şekildeydi.

Kodu ekledikten sonra linkimiz “https://orneksite1.blogspot.com/deneme-yaz” bu şekilde oldu.

Yani sadece üstte verdiğimiz kodu kaynak kod kısmındaki head kodunun bir satır altına eklerseniz linkteki tarih ve html yazısını kaldırmış olursunuz.

Github Kod Kaynak Linki : github.com/jokenox/bloggerjs

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir