Bilgisayar Açılınca Direkt BİOS Açılıyor Windows Açılmıyor Nasıl Düzeltilir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bilgisayar açıldığında otomatik olarak doğrudan Bios açılıyor Windows’a girmiyor hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bazen bilgisayarımızı başlattığımızda veya reset attığımızda Windows açılmaz ve bunun yerine doğrudan Bios’a girer. Aslında biz hiçbir tuşa basmasak bile bilgisayar kendiliğinden biosa girebiliyor. Bu durum özellikle masaüstü bilgisayarlarda yaşanıyor fakat laptoplarda da olduğu oluyor. Bilgisayarın başlatılırken doğrudan yani direkt olarak bios ekranına girmesi bazen hata olabilir. Yani siz biostan çıkış yapıp tekrar bilgisayarı başlattığınızda yine biosa giriyorsa işte burada bir sorun vardır demektir. Şimdi sizlere maddeler halinde PC açıldığında direkt olarak biosa girmesinin nedeni nedir, çözümü nasıl yapılır onları anlatalım.

PC Açıldığında Direkt Otomatik Bios’a Giriyor Sorununun Çözümü Nelerdir?

Arkadaşlar eğer bilgisayarınızı başlattığınızda doğrudan bios ekranı açılıyorsa ve Windows veya diğer işletim sisteminiz açılmıyorsa bunun birçok nedeni ve çözümü olabilir. Madde madde sizlere kısaca anlatalım.

(Bir) Kendiliğinden Direkt Bios’a Girmesinin Sorunu ve Çözümü 1:

Bizzat başımıza geldiği için ilk yöntem olarak anlatmak istedik. Eğer bilgisayarınız her açıldığında sürekli Bios ekranına giriyorsa bilgisayarınızın açma-kapama tuşuna yani Power tuşuna uzun bir süre basılı tutun ve bilgisayarınızı tamamen kapatın. Ardından 5-10 saniye bekleyin. Bir süre bekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bizde bizzat bu şekilde sorun düzeldi ve Windows ekranı geri açıldı. Yani çok basit gibi duruyor evet biliyoruz fakat bilgisayarı toptan kapatıp yeniden açtığımızda hatanın düzelmiş olduğunu gördük. Umarız sizde de işe yarar.

(İki) Kendiliğinden Direkt Bios’a Girmesinin Sorunu ve Çözümü 2:

PC direkt olarak biosa giriyorsa bunun ilk nedenlerinden birisi de klavyenin BİOS’u açma tuşlarına basılı kalmış olması olabilir. Çünkü birçok bilgisayarda klavyeden F10, Del, F2 vb. gibi tuşlara basıldığında veya basılı tuttuğunda bios ekranı açılır. Haliyle sizin klavyeniz bu tuşlardan birine basılı kaldıysa o zaman her PC açıldığında biosa otomatik girecektir anlamını taşır. Yani klavyenizi kontrol etmenizi öneririz.

(Üç) Kendiliğinden Direkt Bios’a Girmesinin Sorunu ve Çözümü 3:

En önemli sorun ise diskin yerinden çıkmış olabileceğidir. Eğer bilgisayarınız açıldığında Windows ekranı yerine Bios boot menüsü geliyorsa en önemli sorun diskin takılı olmamasıdır. Yani bilgisayar diski görmediği için haliyle Windows’u açamıyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken disk yerini kontrol etmektir. İsterseniz harddiskinizi yeniden çıkartıp geriye takın. Veya tam takılı olmamış olabilir. Tam takılı olup olmadığını kontrol edin. Ama ilk iş olarak diski çıkartıp takmayı deneyin. Bu şekilde sorun düzelecektir.

(Dört) Kendiliğinden Direkt Bios’a Girmesinin Sorunu ve Çözümü 4:

Diğer çözüm yolu ise RAM’i çıkarıp tekrar takmaktır. Aynı şekilde diski nasıl çıkartıp takıyorsak burada da RAM’i çıkartıp takabiliriz. Eğer bilgisayarınızda RAM yerinden çıktıysa arkadaşlar haliyle Windows yani bilgisayar açılmaz. Bu durumda bios ekranına girer. Bu yüzden RAM’lerin tam takılı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir. Ramler tam takılı değilse çıkartıp tekrar geriye takın.

(Beş) Kendiliğinden Direkt Bios’a Girmesinin Sorunu ve Çözümü 5:

Bios piliniz bitmiş olabilir. Eğer bilgisayarınızın veya laptopunuzun Bios pili bittiyse bu durumda PC açılmaz, sürekli bios ekranı açılır. İlk olarak Bios pilini çıkartıp takabilirsiniz. Bu durumda sorun çözülebilir. Biosa girince tarih ve saat ayarlarınızı kontrol edin. Eğer bunlar güncelse demek ki bios pilinde bir sorun yok demektir. Eğer tarih ve saatte bir hata varsa bios pili bozulmuş anlamına gelebilir. Bu durumda sıfırdan yeni bir bios pili almanız gerekebilir. Bios pillerinin fiyatı gayet ucuzdur. Uygun fiyattan bilgisayarcılardan temin edebilirsiniz.

(Altı) Kendiliğinden Direkt Bios’a Girmesinin Sorunu ve Çözümü 6:

Bios ayarlarınız bozulmuş olabilir. Bu yüzden de otomatik bios açılıyor olabilir. Eğer bios ayarlarınız bozulduysa ilk olarak Bios’a girip ayarları Default yapın. Sonra yeniden PC’yi başlatın. Eğer yine düzelmediyse o zaman Bios ekranından boot menüsü altındaki “Launch CSM Disabled” kısmını Enabled yapın. Kaydetip çıkın ve PC’yi yeniden başlatın. Eğer bu yöntem de olmadıysa yine bios menüsünden Security sekmesine girin. Sonrasında “Secure Boot” kısmını Enabled değil Disabled yapın. Bu yöntemlerle de bazı kişilerin bilgisayarında sorun çözüldüğü biliniyor.

(Yedi) Kendiliğinden Direkt Bios’a Girmesinin Sorunu ve Çözümü 7:

Son olarak klavyeye veya bilgisayara (laptop klavye bölümü) herhangi bir sıvı teması olmuş olabilir. Eğer bilgisayarınıza ya da klavyenize su, kahve, çay vb. gibi sıvı şeyler döküldüyse bu durumda bilgisayar açıldığında direkt olarak BİOS ekranına giriyor olabilir. Çünkü özellikle eğer klavyenize su veya çay, kahve gibi şeyler döküldüyse bu durumda klavye kısa devre yapmış olabilir ve biosa bağlanma tuşu otomatik basılı kalmış olabilir. Aynı şekilde laptop klavye bölümüne de su döküldüyse bu durumla karşılaşabilirsiniz.

Bu yöntemlerle kendiliğinden Bios ekranına otomatik girişi iptal edebilirsiniz. Bu anlattığımız 7 yöntemden birisi muhakkak çalışacaktır. Çünkü araştırdığımız kadarıyla çoğu kişi bu şekilde hata almış ve çözüme ulaşmıştır. Ayrıca bu sorun genelde masaüstü bilgisayarlarda verir ve bilgisayar donanım parçalarının tam olarak takılı olmamasından kaynaklanabilir. Sırasıyla aşamaları kontrol edip sorunun çözümünü yapabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir