Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları

Teknoloji hayatın birçok alanında kendisine yer bulmaya devam etmektedir. Öyle ki haberleşmeden araştırmaya fatura yatırmadan hastane randevusu almaya kadar çok sayıda işlem teknolojik cihazlar olan bilgisayarlardan yapılabilmektedir. Buna ek olarak tablet ve telefon modelleri ile de internet üzerinden çeşitli işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Bilgisayar dünyasında adı geçen faaliyetlerden birisi web tasarım olmaktadır. Tanımı ise üzerinde durulan ve netleştirilen düşüncelerin tasarım haline dönüştürülüp kullanıcılara yönelik işlevsel ve görsellerinde eklendiği bir internet sitesi kurmak şeklinde yapılabilmektedir. Web tasarımın hazırlık süreci bitirildikten sonrada kullanılmaya başlanmaktadır.

Özellikle günümüzde akıllı telefon modelleri gelişimini sürdürmekte, firmalar tarafından yeni nitelikler ile buluşturularak satışa çıkarılmaktadır. Apple, Samsung ve HTC en bilinen markalar arasında yer almaktadır. Sahip olunan telefonların internete bağlanma özelliği sayesinde web sitelerinde gezinti yapılabilmekte, haberler okunabilmektedir. Bilgisayarlar ise masaüstü ve dizüstü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bilgisayar kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi virüslerdir. Kullanıcıları zor durumda bırakabilen virüsler program ve disklere bulaşabilmektedir. Bu sebeple ücretsiz olan program ve oyunları indirirken dikkatli olunması tavsiye edilmektedir. Peki, bilgisayarda virüs olduğu nasıl anlaşılabilir? Yüklenmiş programların yavaş çalışması, RAM’ de azalma yaşanması, kaydedilen dosyaların kaybolması gibi faktörler cihazın tehdit altında olduğu şeklinde yorumlanabilmektedir. Gelişen koşullar değerlendirildiğinde bilgisayarları virüs ve zararlı yazılımlardan koruma yollarının olduğu anlaşılmaktadır.Bilgisayarımız için virüslerden en etkili korunma yolları şu şekildedir;

==> Güncel anti virüs programları kullanmak,
==> Tanınmayan kişilerden gelen ve içeriğinden emin olunmayan mailleri açmamak,
==> ve bir program indirmeden önce virüs taraması yapmak en etkili önlemler arasında yer almaktadır.

İndireceğiniz dosyaları önceden virüs taramasından geçirmek için buradaki “dosyaların virüslü olup olmadıklarını test eden site” adlı makalemizde verdiğimiz siteden test ederek öğrenebilirsiniz.

Sık aralıklarla virüs taramasının yapılması da kötü niyetli yazılımlara karşı bir diğer tedbirdir. Ekran teknolojisi LED, OLED ve AMOLED olmak üzere farklı başlıklar üzerinden değerlendirilirken, işletim sistemleri denince akla gelen isimler iOS ve Android olmaktadır. Android işletim sistemi Google şirketi tarafından geliştirilmiştir. İOS ise önde gelen teknoloji firmalarından Apple’ın imzasını taşımaktadır. İki sistem arasında çeşitli farklar mevcuttur ve kullanıcılar kendi istekleri doğrultusunda tercih yapmaktadır.

Teknoloji haberleri yine teknolojinin ürünleri olan bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar üzerinden öğrenilebilmektedir. Rekabet ortamı sonucunda firmaların hazırlamış olduğu modeller kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir