Bilgisayarda En Çok Yer Kaplayan Programı ve Oyunu Nasıl Öğrenirim?

Bu yazımızda sizlere çok merak edilen “bilgisayarda en çok yer kaplayan program, uygulama veya oyunu nasıl öğrenebilirim” sorusunun cevabını paylaşacağız.

Telefonlarda olduğu gibi bilgisayarlarda da bir hafıza bulunmaktadır. HDD veya SSD ismi verilen bu harddisklerin bir boyutu mevcuttur. Elbette cep telefonlarınki gibi boyutları küçük olmasa da bilgisayarlara çok fazla oyun veya program yüklediğimiz için harddisk boyutu hemen dolmaktadır. İşte bu yüzden sık sık Yerel Disk C ve Yerel Disk D kontrolü yapmamız gerekmektedir. Özellikle son zamanlardaki oyunların veya programların 20 GB, 30 GB vb. gibi yüksek boyutlarda olması sebebiyle bilgisayar hafızası hemen dolabiliyor. İşte bu durumda da hafızayı boşaltmak için en çok yer kaplayan oyun ve programların neler olduğunu merak ederiz.

Bilgisayarda en çok yer kaplayan oyun veya programların neler olduğunu öğrenmenin 2 farklı yöntemi vardır. Şimdi lafı uzatmadan resimler eşliğinde bu 2 yöntemi sizlere anlatalım.

Başlıklar

Bilgisayarda En Çok Yer Kaplayan Oyun ve Program İsmi Bulma

Yöntem 1:

1-) İlk yöntem olarak “Denetim Masası” ‘ndan en çok yer kaplayan programın ismini öğrenebiliyoruz. Öncelikle başlat menüsünü açın ve denetim masasına giriniz. Ardından “Program kaldır” kısmına tıklayınız.

2-) Sonrasında ise programların olduğu sayfa karşımıza çıkacaktır. Buradan sağ üst taraftaki “Boyut” kısmına tıklıyoruz. 1 kere tıkladığımızda en büyük boyuttan en küçüğe doğru sıralanacaktır. 1 kez daha tıklarsanız tam tersi olur.

3-) Boyut yazısına tıkladıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi en yüksek program ve oyunlar büyükten küçüğe doğru sıralanmış oluyor. Burada gördüğünüz gibi CS:GO 15,7 GB boyutuyla bizim bilgisayarın en çok yer kaplayan uygulaması konumundadır.

4-) Sizler de denetim masasından kolaylıkla bilgisayarınızın en çok boyutlu programını bulabilirsiniz ve dilerseniz silip hard diskinizde yüksek miktarda yer açabilirsiniz. Şimdi 2. yönteme geçelim.

Yöntem 2:

1-) İkinci yöntem olarak ise windows 10 bilgisayarlardan ayarlar kısmına girip de program ismini öğrenmektir. Bunun için öncelikle başlat menüsüne tıklıyoruz ve sol taraftaki “Ayarlar” kısmına giriyoruz.

2-) Akabinde “Sistem” bölümünü açıyoruz.

3-) Sonrasında ise sol menülerden “Depolama” kısmına giriyoruz.

4-) Burada ise sağ tarafta aşağıdaki gibi bir alan görünecektir. Buradan “Uygulamalar ve özellikler” bölümüne giriyoruz ki en yüksek program nedir onu öğrenebilelim.

5-) Uygulamalar ve özellikler kısmını açtıktan sonra “Sıralama ölçütü” seçeneğinin yanına tıklıyoruz. Buradaki “Ad” seçeneğini “Boyut” olarak değiştiriyoruz.

6-) Ardından en yüksek boyutlu program ve oyunlar sıralanmış olacaktır. Buradan ismini öğrenebilirsiniz.

7-) Yine böylece en yüksek boyutlu uygulamaların isimlerini bu yöntemle de kolaylıkla öğrenebiliyoruz. Bu yöntem windows 10 işletim sisteminde yapılmıştır fakat win 7 veya win 8 bilgisayarınız varsa 1. yöntemi kullanarak da aynı işlevi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu iki yöntem ile bilgisayarınızdaki en yüksek boyutlu programı, oyunu veya uygulamayı kolaylıkla bulabilir ve işinize yaramayan varsa hızlı bir şekilde denetim masasından silebilirsiniz. Umarız faydası olur. Konu hakkındaki yorumlarınızı aşağıdan yazmayı unutmayınız. Teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir