Windows 10 Programsız Dosya ve Klasör Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere windows 10 bilgisayarlarda programsız klasör ve dosya sıkıştırma nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bilgisayar dosyaları sıkıştırılınca daha az yer kaplamaktadır. Bu yüzden genelde internetten bir kişiye dosya gönderirken veya bir yerden dosya indirince rarlı olarak (yani sıkıştırılarak) gönderim yapılır veya indirilir. Aynı şekilde bilgisayardaki çok boyutlu dosyaları da sıkıştırarak boyutunu düşürebilirsiniz ve böylece hafızanızda eskisinden çok yer kalmış olur. Normalde dosya ve klasör sıkıştırmayı winrar programı ile hızlı şekilde yapabiliyoruz. Fakat şimdi sizlere programa ihtiyaç duymadan sıkıştırma nasıl yapılır maddeler halinde onu anlatacağız.

Windows 10 Programsız Dosya ve Klasör Sıkıştırma

1-) Öncelikle sıkıştırmak istediğiniz dosyaya sağ tık yapınız. Ardından “Gönder” butonuna basın. Sonrasında ise “Sıkıştırılmış klasör” seçeneğini tıklayınız.

2-) Böylelikle dosyanın rar’lı hali yani sıkıştırılmış hali direkt olarak aynı yerde karşımıza çıkmış olur.

3-) Burada boyut karşılaştırması yaptığımızda asıl dosya 29 KB olurken sıkıştırdığımız dosya ise 7 KB olmaktadır. Bu yöntem ile hızlı bir şekilde ve programsız olarak dosya ve klasör sıkıştırması yapabilirsiniz.

NOT = Bu yöntem diğer windows 7 ve windows 8 bilgisayarlarda da çalışmaktadır. En azından çalışıyor diye biliyoruz yine de siz bir deneyin. Ayrıca yüksek boyutlu dosyalarınızı sıkıştırarak Yerel Disk C’deki hafızayı boşaltabilirsiniz ve bilgisayarın daha az kasmasına bir nebze katkı sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde programsız olarak her türlü dosyayı sıkıştırabilirsiniz ve hafızanızda boş yer açabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. 107 MB’lık dosyayı dediğiniz gibi sıkıştırdım. Sadece 3 MB küçüldü. Oluşturduğu zip dosyası 104 MB. E ne anladım bu işten o zaman?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir