Bilgisayarın Bios Sürümünü ve Türünü (Özelliklerini) Öğrenme

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere bilgisayarın BIOS sürümünü ve türünü nereden öğrenebiliriz onu anlatacağız.

Bilgisayarımızın daha performanslı ve güncel çalışması için BİOS’un güncel olması gerekmektedir. Bios’u güncellemek için de bilgisayarın son bios sürümüne bakmak gerekmektedir. Bilgisayarın bios sürümüne ise birden farklı yöntem ile bakabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere 3 farklı yöntemle BİOS türünü nasıl öğrenebilirsiniz onu anlatacağız.

Başlıklar

Bilgisayarın BIOS Sürümünü ve Özelliklerini Öğrenme 1. Yöntem

1-) Bilgisayarın BİOS sürümünü ve tüm özelliklerini öğrenmenin birinci yöntemi olarak ilk önce başlat menüsüne giriyoruz. Ardından aratma kısmına geliyoruz veya çalıştırı açıyoruz. Oraya “msinfo32” yazıyoruz.

2-) Akabinde açılan yerde aşağıda gördüğünüz gibi “BIOS Sürüü/Tarihi” kısmı çıkacak.

3-) Oradan ise bios sürümünü ve diğer özelliklerini öğrenebilirsiniz. Mesela bizim bilgisayarın bios sürümü “American Megatrends Inc. 1.03.04” şeklindedir.

Bilgisayarın BIOS Sürümünü ve Özelliklerini Öğrenme 2. Yöntem

Bios sürümünü ve özelliklerini öğrenmenin 2. yöntemi ise bilgisayar açılmadan önce yani bilgisayarın power tuşuna bastıktan hemen sonra klavyeden “DEL , F2 , F10” vb. tuşlarına basmaktır. Bilgisayardan bilgisayara değişmektedir. Genelde del veya f10 tuşları ile bios menüsüne girebiliyoruz. Bios menüsüne girdikten sonra hemen karşımızda biosa ait tüm bilgiler çıkacaktır. Buradan sürüm ve özelliklerine bakabilirsiniz.

Bilgisayarın BIOS Sürümünü ve Özelliklerini Öğrenme 3. Yöntem

1-) 3. yöntem olarak ise “AIDA64” programı yardımıyla bios bilgilerini öğrenmektir. Öncelikle internetten ücretsiz olarak aida64 programını indirip kurun. Ardından programı açın. Sol menüden “Anakart > BIOS” kısmına girin.

2-) Sonrasında ise sağ tarafta bios ile ilgili tüm bilgiler çıkacaktır. Burada bios türü, sürümü ve versiyonu hepsi yazmaktadır.

3-) Program yaklaşık 40 megabyte boyutundadır. Yani düşük bir boyuttadır, kolaylıkla indirip bilgisayarın tüm özelliklerini bu bilgisayar üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bu 3 farklı yöntemle bios özelliklerini, sürümünü ve türünü öğrenebilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir