Bilgisayarın Ekran Kartı Modeline ve Kaç GB Olduğuna Nereden Bakılır?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere bilgisayarın ekran kartı modelini ve ekran kartının kaç gb olduğunu nasıl öğreniriz onu anlatacağız.

Bazı zamanlar bilgisayarlarımızın veya laptoplarımızın ekran kartı markasına, modeline ve kaç gb olduğuna bakmak isteriz.Bunun için bir çok yöntem var fakat biz size en kolay yolu anlatacağız.

1-) Bilgisayarımızın başlat menüsüne giriyoruz.Ardından arama kısmına “dxdiag” yazıyoruz.Ayrıca isterseniz Çalıştır‘a girip dxdiag yazarak da aynı yeri açabilirsiniz.Tercih sizin.

2-) Sonrasında gelen ekranda üst menüden 2. sırada olan “Ekran” kısmına giriyoruz.İşte burada ekran kartımıza ait tüm bilgiler yer almaktadır.Ekran kartının markasına, modeline ve kaç gb olduğuna buradan bakabilirsiniz.”Paylaşılan Bellek” kısmından ekran kartının boyutuna yani kaç gb olduğuna ulaşabilirsiniz.

3-) Ek olarak bazı bilgisayarlarda “Ekran” kısmında değil de onun bir yanındaki “Oluşturucu” menüsünde ekran kartı özellikleri yer alıyor.Mesela bizim bilgisayarda oluşturucu bölümünde ekran kartının tüm özellikleri yer almaktadır.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi arkadaşlar bizim ekran kartı “NVIDIA GeForce GTX 950M” modeline sahiptir.Ekran kartı boyutu da 2 GB’dır.

Aynı şekilde siz de bu iki sekmeden birinde ekran kartınızın tüm özelliklerine bakabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir