Bilgisayarın Kamerasını Her Yerden Erişime Kapatma

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere güvenlik için bilgisayarların kamerasını nasıl her yerden erişime kapatırız onu anlatacağız.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi özellikle laptop bilgisayarların hepsinde üst kısımda küçük bir kamera bulunuyor.Bu kamera bizim internetimiz olduğu sürece bizi izleyebilir.Tabii ki şimdi diyeceksiniz ki millet bizim gibilerini ne yapsın sanki üst düzey biriyiz vs.Fakat kendinizi küçümsemeyin derim.Dünyanın bin bir türlü hali var.Her an her şey olabilir.Özellikle “Black Mirror” dizisinden bir bölüm izlediyseniz bu teknolojinin hayatımıza ne kadar zararı oluyor anlayabilirsiniz.

Ayrıca şunu da söyleyelim facebook,google,twitter vb. sitelere girince buralar sizin konumuzu görmek için uyarı yolluyor.Haliyle düşünün konumu buluyorlarsa kameradan sizleri rahatlıkla görebilirler.Bu yüzden erişimini engellemeniz güvenliğiniz için iyi olur.

Neyse konuyu çok saptırmadan arkadaşlar şöyle söyleyeyim.Bilgisayarlarınızın kamerasını bantla veya bir kağıt koyarak kapatabilirsiniz ki bu da kalıcı bir çözüm olmuş olur.Ama yok ben uğraşamam derseniz hackerların vb. kişilerin bilgisayar kamerasından sizi görmelerini bilgisayardan da engelleyebiliyoruz.Peki bunu windows 10 bilgisayarlarda nasıl yaparız hemen maddeler halinde anlatalım.

1-) Öncelikle masaüstünün en sağ alt köşesindeki bildirim sekmesine tıklıyoruz.Ardından oradan “Tüm ayarlar” butonuna basıyoruz.

2-) Sonrasında sol menüden “Kamera” kısmına giriyoruz.

3-) Ardından açılan yerden ise en üstteki “Uygulamalarımın kameramın donanımını kullanmasına izin ver” seçeneğini “Açık” ise “Kapalı” olarak ayarlıyoruz.

4-) Eğer bu şekilde kapalı yaparsanız tüm her yerden kameranın erişilmez yani izlenilmez olur.Fakat eğer sadece belli bir kaç uygulamada kapatmak istiyorum diyorsanız bu sayfanın biraz altına geliyorsunuz ve aşağıdaki gibi programlar çıkıyor.Yanlarında da açık veya kapalı olduğu yazıyor.Bunlardan hangisini kapatmak istiyorsanız onu değiştirebilirsiniz.

5-) İşlem bu kadardır.Bu ayar bu şekilde windows 10 da yapılıyor.Fakat windows 8 ve 8.1 de hemen hemen aynı yerlerden girip kamera ayarlarını düzenleyebilirsiniz.Büyük ihtimalle windows 7 ve diğer işletim sistemlerinde ise denetim masası kısmından yapılabilir.

Bu sayede internet bağlantınız olsa da olmasa da bilgisayar korsanları sizin kameranıza erişemezler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir