Bir Futbolcunun Maç Sonu İstatistik Puanına Nereden Bakılır? (10 Üzerinden)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere futbolcuların maç sonu 10 üzerinden kaç ortalama ile oynadığını nasıl ve nereden öğrenebiliriz onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi maçların sonunda futbolculara bireysel istatistikleri hesaplanarak 10 üzerinden bir puan verilir. Bu ortalama puan siteden siteye değişebiliyor. Fakat en doğru verileri www.sofascore.com üzerinden bulabiliyoruz. Bu siteye girerek bir maçta hangi futbolcu 10 üzerinden kaç puan almıştır onu öğrenebiliyoruz. Futbolculara verilen puan futbolcunun yaptığı asist, attığı gol, maç içerisindeki pas ve hareketleri vb. durumlar incelenerek veriliyor. Yani bir maçta bir futbolcu en az 1 gol atarsa puanı otomatikman 10 üzerinden 7’yi geçebilir. Maçta 3 gol atan bir futbolcu büyük ihtimalle 8.0 üzeri puan almıştır diyebiliriz. Şimdi sizlere hangi sitelerden futbolcu puanlarına bakılır ve en doğru veriler nerededir onu yazalım.

Futbolcuların Maç Sonu İstatistik Derece Puanlarına Nasıl Bakılır?

Öncelikle arkadaşlar futbolcuların maç sonu puanları yabancı kaynaklarda “Statistical Rating” olarak geçmektedir. Bu derecelendirme siteden siteye göre değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak en doğru veriler “www.sofascore.com” sitesinde yazıyor. Şimdi derece puanlarına bakılabilecek sitelerin isimlerini yazalım. Ardından sofascore.com üzerinden örnek ile gösterelim.

Futbolcuların 10 üzerinden derece puanına bakabileceğiniz web siteleri:

  • www.sofascore.com (En doğru puanlama burada yapılıyor)
  • www.whoscored.com
  • www.mackolik.com (Bazı kaynaklara göre maçkolikte de oyuncuların puanı yazıyor fakat biz yerini bulamadık.)

Bu siteler üzerinden futbolcuların maç başına 10 üzerinden derecelerine bakabilirsiniz. Yani bu sitelerden bir maçta bir futbolcu 10 üzerinden kaç puan almış öğrenebilirsiniz. Şimdi www.sofascore.com üzerinden nasıl bakılır onu gösterelim.

1-) Öncelikle sofascore.com ‘a giriyoruz. Ardından sol taraftan hangi maçtaki futbolcu derecelerine bakacaksak o tarihi ve ligi seçiyoruz. Ardından maçı seçeceğiz. Veya hiç tarihe tıklamadan direkt olarak lig seçimi yapabilirsiniz. Örneğin biz Fransa Ligue 1’i seçtik ve PSG’nin son maçındaki Messi’nin puanına bakacağız. Sizler hangi maçı seçecekseniz o takımın bulunduğu ligi seçebilirsiniz.

2-) Lig seçimi yaptıktan sonra güncel puan durumu karşımıza çıkacak. Buradan hangi takımın maç istatistiklerine bakacaksak o takımın üzerine tıklıyoruz. Örneğin biz PSG ve Messi’nin son maçtaki derece puanına bakacağız. O yüzden PSG’yi seçtik.

3-) Akabinde sol tarafta PSG’nin veya siz hangi takımı seçtiyseniz o takımın son maçları çıkacak. Buradan hangi maçtaki futbolcu puanlarına bakacaksanız o maça tıklayın. Örneğin biz 5-2 biten maça bakacağız.

4-) Maça tıkladıktan sonra üstteki menüden “LINEUPS” seçeneğine tıklıyoruz. Yani Türkçe olarak “Kadrolar” anlamına geliyor.

5-) Lineups’a tıkladıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi PSG’nin tüm kadrosu ve oyuncuların aldığı puanlar görünecektir. Burada futbolcuların yanlarında o maçta kaç puan almış (10 üzerinden derecesi) yazıyor. Mesela Messi bu maçta hiç gol ve asist yapmamasına rağmen 10 üzerinden 8.1 oynamış ki bu puan gerçekten çok iyi. Messi gol atsa da atmasa da her maç 8.0 üzeri oynamayı başarıyor. Gerçekten büyük yıldız.

6-) Bu şekilde sizler de bu siteyi ve yöntemi kullanarak istediğiniz maçta hangi oyuncu kaç puan ve kaç derece almış onu öğrenebilirsiniz. Dediğimiz gibi başka siteler de olabilir ama en doğru verileri sofascore.com paylaşıyor diyebiliriz.

Bu şekilde futbolcuların maç sonu 10 üzerinden puanlarına bakabilirsiniz. Ayrıca www.sofascore.com sitesi üzerinden takım bazında da 10 üzerinden derecelerine bakabiliyorsunuz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir