Bir Maçta Direkt (Doğrudan) Kırmızı Kart Gören Futbolcu Kaç Maç Ceza Alır?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere bir maçta bir futbolcu direkt olarak kırmızı kart görürse kaç maç ceza alır? 2 sart kart 1 kırmızı kart gören kaç maç ceza alır? gibi soruların cevaplarını paylaşacağız. Şimdiden iyi okumalar dileriz…

Futbol maçlarında en merak edilen konuların başında direkt kırmızı kart görenin kaç maç ceza alacak olmasıdır. Maçlarda özellikle 2 sarı kart 1 kırmızı kart cezası ve doğrudan 1 kırmızı kartın cezası ne olmaktadır araştırılıyor. Çünkü maçlarda anlık futbolcular sarı kart ve kırmızı kart görebiliyor. Bu da akıllara direkt kırmızı kartın cezası nedir sorusunu getiriyor.

Direkt Kırmızı Kart Görenin Cezası Nedir?

Bir maçta doğrudan yani direkt kırmızı kart gören kişinin cezası en az 2 maç oynamama cezasıdır. Yani bir maçta doğrudan kırmızı kart gören kişinin cezası en az 2 maç sahalardan uzak kalmaktır. Fakat burada bazı durumlar var. Çünkü bu kırmızı kartı bilerek aldıysa burada ceza miktarı artabiliyor. Şöyle ki, TFF yönetmeliğine göre bir futbolcu bir maçta kasten yani bilinçli olarak doğrudan kırmızı kart gördüyse o futbolcuya 2 maçtan men cezası verilir. Lakin eğer bir futbolcu bilerek ve çok ağır müdahalenin sonucunda kırmızı kart gördüyse burada futbolcunun kararı PFDK tarafından açıklanır. Eğer kasten, bilerek, çok ağır bir darbe ile diğer futbolcuyu sakatladıysa kırmızı kart gören futbolcu para cezası+maçtan men cezaları almaktadır. Bazı durumlara göre en az 5 maç + para cezası alırken bazı durumlarda 10 maç+para cezası alabiliyor. Kısacası, direkt kırmızı kart görmenin cezası genelde 2 maçtır. Fakat duruma göre daha fazla olabilir.

2 Sarı Görüp Ardından 1 Kırmızı Kart Gören Kaç Maç Ceza Alır?

Buna ek olarak doğrudan kırmızı kart değil de 2 sarı kart görüp kırmızı kart gören futbolcu da 1 maç ceza alır. Yani bir futbolcu maçta 1 sarı gördü, ardından 1 tane daha sarı kart gördü ve kırmızı karta dönüştü. İşte bu durumda bu futbolcu eğer faulleri kasten ve çok şiddetli (sakatlık derecesinde ve bilerek) yapmadıysa büyük bir ihtimalle 1 maç oynamama cezası alır.

Bunlara ek olarak bir ligde toplam 4 sarı kartı olan futbolcu 1 kırmızı kart yemiş gibi olur ve 1 maç ceza alır. Birde bazı turnuvalarda, dünya kupası, Avrupa kupası, Şampiyonlar Ligi vb. turnuvalarında ayrı ayrı maçlarda toplam 2 sarı kart 1 kırmızı karta denktir ve yine 1 maç cezası vardır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir