Normal Nabız Kaç Olmalı? Yüksek, İyi ve Normal Nabız Değerleri Kaçtır?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere normal nabız kaç olmalı? Yüksek, düşük ve normal nabız seviyeleri kaçtır? Kalp 1 dakikada kaç kez atar? gibi soruların cevaplarını paylaşacağız.

Kalp atışının diğer bir ismi nabız olarak geçmektedir. Kalbin 1 dakika içerisinde kaç kere attığı yüksek, düşük ve normal nabız seviyelerini oluşturuyor. Kalp normal sağlıklı bir insanda, yani normal nabza göre 1 dakikada ortalama 60-100 kez atmaktadır. Yani normalde kalp atış hızı dakikada 60-100 arasındadır. Fakat bazı durumlarda bu nabız değerleri değişkenlik gösterebiliyor. Şimdi kısaca konu hakkında bilgi verelim.

Normal Nabız Kaç Olmalıdır?

Kalp atışının bir diğer adı nabızdır. Nabız, normalde 60-100 arasındadır. Kısacası normal nabız 60-100 ‘dür. Yetişkin ve sağlıklı bireylerde dakikadaki kalp atış hızı, 1 dakikadaki nabız değeri 60-100 arasında olmaktadır. Yani sağlıklı bireylerin kalpleri 1 dakikada ortalama 60-100 aralığında atmaktadır. Eğer nabız 50-70 arasındaysa çok iyi nabız, 70-85 arasındaysa normal nabız ve 85-100 arasındaysa da yüksek nabız olarak değerlendirilmektedir. Sporla ilgilenen kişilerde nabız 40-60 aralığına kadar düşer. Aslında dinlenme esnasında nabzın düşük olması daha iyi, daha sağlıklı bir vücut olduğu anlamına geldiği söyleniyor. Çünkü uzmanlara göre nabzın yükselmesi kalp krizi ve felce sebep olabilir. Şimdi yüksek, düşük ve normal nabız değerleri kaçtır onu yazalım.

Yüksek ve Normal Nabız Değerleri Kaçtır?

Yapılan araştırmaya göre sağlıklı bir bireyde nabız ortalama 60-100 arasındadır. Diğer değerleri şöyle:

  • Normal nabız (yetişkinde) = 60-100
  • Normal nabız (çocukta) = 100-120
  • Normal nabız (bebekte) = 100-140

Çocuk ve bebekler daha hareketli olduklarından nabızları genellikle yüksek çıkmaktadır. Buna ek olarak iyi, normal ve yüksek nabız değerleri de şöyle:

  • Çok iyi nabız değerleri = 50-70
  • Normal nabız değerleri = 70-85
  • Yüksek nabız değerleri = 85 ve üzeri

En iyi nabız değerleri ve sonuçları için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir