Bir Sayının Pozitif Bölenlerinin ve Tam Bölenlerinin Sayısı

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere bir sayının pozitif ve tam bölenlerinin sayısını nasıl hesaplarız onu anlatacağız.Şimdiden iyi dersler dileriz.

Bir Sayının Pozitif Bölenlerinin Sayısını Nasıl Buluruz?

Bir sayının pozitif bölenlerinin sayısını hesaplamak için ilk önce sayıyı asal çarpanlarına ayırmalıyız.Bir sayıyı asal çarpanlarına nasıl ayırdığımızı burada anlatmıştık.Asal çarpanlara ayırdıktan sonra asal çarpanlarının kuvvetlerini 1 arttırıp çarptığımızda bu sayı bizlere pozitif bölenlerinin sayısını vermiş olur.

Şimdi hemen bir örnek yapalım ve pekiştirelim.

Mesela 28 sayısını ele alalım.Bu sayının pozitif bölenlerinin sayısını hesaplayalım.

Gördüğünüz gibi 28 sayısının asal çarpanları $2^2.7^1$ olmaktadır.Buradan da üslerini 1 arttırıp çarptığımızda 3.2=6 çıkmaktadır.Yani 28 sayısının pozitif bölenlerinin sayısı 6‘dır.

Bir Sayının Tam Bölenlerinin Sayısını Nasıl Buluruz?

Şimdi tam bölenlerinin sayısına bakalım.Tam bölenlerinin sayısını hesaplamak için ise yine aynı şekilde sayının asal çarpanlarını alıyoruz.Ardından yine üstlerini bir arttırıp birbirleriyle çarpıyoruz.Sonrasında ise 2 ile çarpıyoruz.İşte bu sonuç bize tam bölenlerinin sayısını veriyor.

Kısacası tam bölenlerinin sayısı pozitif bölenlerinin sayısının 2 katına eşit olmaktadır.Çünkü tam bölenleri demek negatif+pozitif bölenleri demek.Haliyle bir sayının pozitif bölenleri neyse negatif bölenleri de odur.Yani pozitif bölenlerinin sayısını 2 ile çarparsak tam bölenlerinin sayısını bulmuş oluruz.

Mesela 28 sayısını yine ele alalım.Bu sayının $2^2.7^1$ şeklinde 2 adet asal çarpanı vardır ve pozitif bölenleri sayısı 3×2=6 çıkmaktadır.6’yı da tekrar 2 ile çarparsak tam bölenlerini sayısını hesaplamış oluruz.

Yani 6×2=12 ‘den 28 sayısının 12 adet tam bölenleri bulunmaktadır.

Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir