Bir Soruda EBOB mu EKOK mu Kullanılır Nasıl Anlarız?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bir soruda ebob mu yoksa ekok mu (obeb mi okek mi) kullanılır nasıl anlaşılır onu anlatacağız.

EBOB-EKOK matematikte bir konudur ve sınavda genellikle çıkmaktadır. Daha doğrusu problem çözümlerinde soruları çözmek için kullandığımız bir yöntemdir. Bazı problemleri ebob veya ekok alarak çözüme ulaştırırız. Ama çoğu öğrenci arkadaşlarımız bir soruda ebob mu yoksa ekok mu kullanılmalıdır bunu hep karıştırıyorlar. İşte bu karışıklığa bir son vermek için ebob-ekok hangisini almamız gerekiyor nasıl anlarız onun yöntemlerini anlatacağız. Hemen anlatıma geçelim.

Bir Soruda EBOB mu EKOK mu Kullanılır Onu Anlama Yöntemleri

Bir soruda;

  • Parçalamak veya bölmek gerekiyorsa EBOB (OBEB) kullanılır.
  • Bütünden parçaya doğru gidiliyorsa EBOB (OBEB) kullanılır.
  • Bölen soruluyorsa yine EBOB (OBEB) kullanılır.

Yani kısacası bir bütünü parçalamamız gerekiyorsa bu sorularda EBOB (diğer adıyla OBEB) kullanmamız gerekmektedir. Yani sayıların ebobunu almalıyız. Hemen bir örnekle daha iyi anlayalım.

Örnek: 6 kg, 8 kg ve 12 kg ağırlığında 3 çeşit bulgur var. Bunlar birbirlerine karıştırılmadan eşit büyüklükteki poşetlere doldurulacaktır. Buna göre bu işlem için en az kaç poşet lazımdır?

Cevap: Burada soruya baktığımızda bulmamız gereken sayı küçük bir sayı olacaktır. Çünkü en az kaç poşet gereklidir diye soruluyor. Yani burada böleni bulmamız gerekmektedir. Haliyle EBOB alacağız. Soruyu okuduğumuzda bütünden parça istendiğini anlayabiliyoruz. Çünkü eşit büyüklükteki poşetlere doldurulacak diyor. Haliyle EBOB kullanmamız gerekmektedir. 6-8-12 ‘nin ebobunu aldığımızda ise sonuç “2” çıkıyor. Demek ki her poşetler 2 kg’lık olacaktır. O zaman 6/2=3, 8/2= 4 ve 12/2= 6 oluyor. Haliyle 3+4+6 = 13 çıkıyor. Demekki toplamda 13 poşet gereklidir.

Bir soruda;

  • Parçadan bütüne doğru gidiliyorsa EKOK (OKEK) kullanılır.
  • Kat almak gerekiyorsa EKOK (OKEK) kullanılır.
  • Bölünen soruluyorsa yine EKOK (OKEK) kullanılır.

Yani kısacası parçadan bütüne doğru gidiliyorsa ve kat almak gerekiyorsa burada EKOK (diğer adıyla OKEK) kullanmamız gerekiyor. Yani bu tarz sorularda sayıların EKOK’unu almamız gerekiyor. Bu arada EKOK, EBOB’dan daha büyüktür. Yani ekok alırken sayıların ekoku asal bölenlerinin çarpımı olduğundan ebobdan daha büyük çıkmaktadır. Şimdi bir örnek yapalım.

Örnek: Kısa kenarı 5 cm ve uzun kenarı 10 cm olan fayansla kaplanabilecek kare şeklindeki oda için en az kaç tane fayans lazımdır?

Cevap: Soruyu okuduğumuzda parçadan bütüne gitmemiz gerekiyor. Çünkü odaya fayans yerleştirilecek. Haliyle soruda fayansların uzunlukları verilmiş. Fayans burada odadan küçük olduğundan küçükten büyüğe doğru gidiyoruz. Yani EKOK kullanmamız gerekmektedir. 5-10’un ekokunu aldığımızda sonuç “10” çıkmaktadır. Demek ki en küçük ortak katı 10 oluyor. Haliyle bu 10 değerini fayans uzunluklarına böleceğiz ve çarpacağız. Yani 10/5=2 ve 10/10=1 çıkıyor. Buradan da 2.1=2 oluyor. Demek ki kare şeklindeki odayı kaplamak için 2 tane fayans lazımdır.

Bu şekilde sorularda EBOB mu yoksa EKOK mu kullanmayız bunu ayırt edebilirsiniz. Şimdiden iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

  1. Bence 2 nedenini yazamadım iyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir