Bir Sürü Nasıl Yazılır? ‘Birsürü’ mü ‘Bir sürü’ mü? Ayrı mı Bitişik mi?

Merhabalar bu yazımızda sizlere “birsürü” mü yoksa “bir sürü” mü doğru yazılışı TDK’ya göre hangisidir onu anlatacağız.

Dilimizdeki bazı sıfatlar bitişik yazılabildiği gibi bazıları da ayrı yazılabiliyor. Özellikle yazım kuralları sorularında bu tarz kelimeler karşımıza çıkabilmektedir. Sınavlarda kafamızı karıştıran kelimelerden birisi de “birsürü / bir sürü” ikilisidir. Şimdi sizlere TDK’ya göre bir sürü ayrı mı yazılır yoksa birleşik mi yazılır, birsürü nasıl yazılır kanıtıyla birlikte anlatalım.

“Bir sürü” mü “Birsürü” mü? TDK’ya Göre Doğrusu Hangisi?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Bir sürü
  • Hatalı yazılışı ==> x Birsürü

Türk Dil Kurumu’na göre “Pek çok” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “Bir Sürü” şeklinde olacaktır. Yani kelime “bir sürü” buradaki gibi ayrı yazılır. Kelime “birsürü” bu şekilde bitişik yazılmamaktadır. Yani kelimenin yazım kurallarına göre doğru yazılışında “bir” ve “sürü” kelimeleri birbirinden ayrı yazılır. “Bir sürü” kelimesi TDK’ya göre sıfat olarak geçmektedir. Bu kelimenin eş anlamlısı “Pek çok” kelimesidir diyebiliriz. Eğer sınavlarda, sorularda “birsürü” kelimesi birleşik yazılmışsa anlamalıyız ki burada yazım hatası var. Dediğimiz gibi TDK’ya göre kelime “bir sürü” buradaki gibi bitişik değil ayrı yazılmaktadır. Şimdi TDK kanıtına göz atalım.

TDK sözlük uygulamasında kelimeyi arattığımızda yazılışının “bir sürü” şeklinde olduğunu görebiliyoruz. Yani kelime birbirinden ayrı yazılır, birleşik yazılmaz. TDK sözlük uygulamasından diğer kelimelerin doğru yazılımlarına da göz atabilirsiniz. Eğer arattığınız kelime sistemde çıkıyorsa yani sözlük uygulamasında varsa, çıkıyorsa bilin ki doğru yazılışı odur. Eğer arattığınız kelime sözlükte yoksa demek ki yazımı hatalı olanı aratmışsınız anlamına gelir, sözlükte var olan doğru yazılıştır. Umarız faydalı olur. Herkese Türkçe sınavlarında başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir