Bir Web Sitesinin Eski Haline Nasıl Bakılır?

Günümüzde binlerce hatta milyonlarca web sitesi vardır. Hergün onlarca yeni site açılıyor ve bazıları ise kapanıyor. Peki kapanan sitelerin eski versiyonlarını görebilir miyiz? Veya var olan bir sitenin eski tasarımını, eski halini nasıl görebiliriz şimdi sizlere onu anlatalım.

Arkadaşlar “archive.org” sitesi sayesinde internette var olan tüm web sitelerinin eski versiyonlarını görebiliyoruz. Bu sitede internetteki tüm arşiv yer almaktadır diyebiliriz. Yani archive.org sayesinde 1996 yılından bu yana açılmış olan hemen hemen tüm web sitelerinin eski görüntülerine, eski tasarımlarına ve içeriklerine ulaşabiliyoruz. Kısacası bu site sayesinde bir sitenin eski hallerine ulaşabiliriz. Şimdi resimler eşliğinde örnekle anlatalım.

Bir Web Sitesinin Eski Halini Gösteren Site ve Kullanımı

  • Sitenin eski halini gösteren web sitesi ==> www.archive.org

1-) Öncelikle arkadaşlar “https://archive.org/” sitesine giriş yapıyoruz. Ardından sitenin üst tarafında aşağıdaki gibi bir yer çıkıyor. Buradaki boş kutuya hangi sitenin geçmiş versiyonuna bakmak istiyorsanız onu yazın.

2-) Mesela biz örnek olması açısından “facebook.com” sitesini yazdık. Ardından enter tuşuna basıyoruz. Sonrasında karşımıza facebook’un geçmiş tarihlerde arşiv sitesinde kayıtlı olan görüntüleri çıkacak. Buradan istediğiniz seneyi seçebilir ve o dönemdeki siteye bakabilirsiniz.

3-) Mesela biz 2009 senesini seçtik. Sizler de istediğiniz bir yılı seçebilirsiniz. Ama burada arattığınız sitenin yaşı da önemli. Diyelim ki arattığınız site 2010 yılında kurulduysa o zaman o sitenin daha eski görüntüsüne ulaşmak mümkün olmaz. Daha doğrusu aynı domaine eskiden başka bir site kurulmadıysa o sitenin daha eski versiyonu da bu arşiv sitesinde kayıtlı olmaz.

4-) Seneyi seçtikten sonra aşağıda aylar çıkacak. Buradan o sitenin hangi ayda ve gündeki görüntüsüne bakmak istiyorsanız onu seçin. Mesela biz 5 Şubat 2009 tarihindeki facebook görüntüsünü merak ettik diyelim. O zaman takvim bölümünden 5 şubata tıklıyoruz. Ardından bir saat seçiyoruz. Ve alınan ekran görüntüsü karşımıza çıkmış oluyor.

5-) Örneğin 5 şubat 2009 tarihinde facebook aşağıdaki gibi gözüküyormuş. Böylelikle öğrenmiş oluyoruz.

6-) Bu şekilde sizler de bir sitenin eski halini, eski tasarımını, eski görüntüsünü vb. eskiye dair tüm şeylerini (bunlara içerik, yazı, resim vb. her şey dahil) archive org sitesinden görebilirsiniz. Bu arada hızlı şekilde bir sitenin eski halini görmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

  • Sitenin eski halini görmek için hızlı link : http://web.archive.org/web/*/http://siteadi.com

Burada siteadi.com kısmına eski halini görmek istediğiniz web sitenin adını yazmalısınız. Eğer uzantısı .com değil de .net, .org vb. diğer uzantılarsa .com kısmını da değiştirmeniz gerekmektedir.

Bu şekilde web sitelerinin eski hallerine bakabilirsiniz. Teşekkürler yorumlarınızı bekliyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir