Bisküvi mi Bisküvit mi Püskevit mi Bisküvü mü Doğrusu Hangisidir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere bisküvi, püsküvü, bisküvit gibi kelimelerden hangisi doğrudur onu kanıtıyla birlikte paylaşacağız.

Yine çok karıştırılan kelimelerin başında bisküvi-bisküvü-bisküvit vb. kelimeleri gelir. Daha çok çocuklar ve gençler arasında sık kullanılan bu kelimenin doğrusunu çoğu kişi bilmez diyebiliriz. Haliyle sınavlarda vb. yerlerde karşımıza sıklıkla çıkabilmektedir. Bu yüzden kelimenin doğru yazılışını yani yazım kurallarına göre hangi kelime doğru yazılmıştır onu iyice ezberlemek gereklidir. Şimdi TDK’nın sitesine göre kelimelerden hangisi doğrudur onu paylaşalım.

Bisküvi mi Bisküvit mi Püskevit mi Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Bisküvi
  • Yanlış yazılışları ==> ×Bisküvit, ×Bisküvü, ×Büsküvi, ×Püsküvit ve benzerleri.

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre “Un, süt, şeker veya tuzla yapılan ince, gevrek bir tür kuru pasta.” anlamına gelen ve dilimize Fransızca’dan geçen kelimenin doğru yazılışı bisküvi kelimesidir. Bu kelimeye benzeyen bisküvit, bisküvü, büsküvü, püskevit vb. kelimelerin hepsi hatalı yazılışlardır. Yani yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu bisküvidir. Söylenişi zordur ama şöyle bir ezber yapabilirsiniz. Kelimedeki ilk ve son sesli harf i harfidir. Bu şekilde aklınızda tutabilirsiniz.

TDK’nın resmi web sitesine göre yukarıda gördüğünüz gibi kelimenin doğrusu bisküvidir. Kanıtına yukarıdaki resimden veya sozluk.gov.tr sitesinden bakabilirsiniz. Bu site üzerinden tüm kelimelerin doğru yazılımlarına ulaşabilirsiniz.

Ek olarak sitemizden de aratma yaparak kelime araştırması yapabilirsiniz. Ayrıca eğitim kategorisinden ders notlarına bakabilir ve sınavlara çalışabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir