Bitly Kısaltma Linkine Kaç Kişi Tıklamış Nasıl Öğreniriz?

Hepinize iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bitly.com, bit.ly vb. sitelerden kısaltılan linklerin toplamda kaç defa tıklandığını nasıl buluruz onu anlatacağız.

Bitly dünyanın en çok kullanılan link kısaltma sitelerinden birisidir. Eğer linkleriniz uzunsa bu site üzerinden kısaltabilir ve öyle paylaşım yapabilirsiniz. Mesela bir kişiye link göndereceksiniz diyelim. Yollayacağınız linkin yazılışı çok uzunsa bu site üzerinden kısaltıp kısa halini karşı tarafa iletebilirsiniz. O da kısa linke tıkladığında uzun link otomatikman açılmış olacaktır. Aynı şekilde diyelim ki bir web siteniz var. Sitenizde kaynak linki belirteceksiniz. Eğer link çok uzunsa kısaltıp onu ekleme yapabilirsiniz. Sonrasında bu kısa link üzerinden kaç kişi giriş yapmış veya tıklamış onu da bulabilirsiniz. Üstelik çok kolay bir yöntem ile. Hemen anlatıma geçelim.

Bitly Kısaltma Linkine Kaç Kişi Tıklamış Öğrenme Yöntemi

1-) Öncelikle arkadaşlar bitly kısa linke kaç kişi tıklamış öğrenmek için bitly kısaltma linkinin sonuna + (artı) işareti ekleyip linki açmamız gerekiyor. Yani diyelim ki biz kendi sitemizin bir kısaltmasını yaptık. Aşağıda gördüğünüz gibi shorten butonuna basıyoruz.

2-) Ardından linkimiz kısaltılmış oldu. Sonrasında linki kopyalıyoruz.

3-) Akabinde tarayıcıya linki aynı şekilde yapıştırıyoruz. Fakat sonuna sadece 1 tane + işareti ekliyoruz. Shift+4 tuşuna basarak + işareti yapabilirsiniz. Ardından “https://bit.ly/35wzWCJ+” buradaki gibi linki açıyoruz.

4-) Sonrasında aşağıdaki sayfa karşımıza çıkacaktır. Burada bu linke kaç kere tıklanmış öğrenebiliyoruz. Mesela bizim linke toplamda 1 kişi girmiş. Çünkü yeni oluşturduğumuz için sadece biz girdik diyebiliriz.

5-) Örneğin önceden oluşturulmuş bir linkin sonuna + sembolü eklediğimizde sonuçlar aşağıdaki gibi çıkmaktadır. Gördüğünüz gibi bu linke 21 temmuzda toplamda 3160 kişi tıklamış. Aynı şekilde sizler de kendi oluşturduğunuz kısa linke ne kadar tıklanma gelmiş onu bu yöntemle öğrenebiliyorsunuz.

  • Not: Resimde July’i haziran olarak yazmışız fakat temmuz demektir. Yanlış yazım için özür dileriz.

6-) Bu şekilde bitly ile linklere ne kadar tıklanma gelmiş öğrenebiliyoruz. Yani linkin sonuna sadece “+” (artı) işareti eklememiz yeterlidir. Ayrıca bu yöntem diğer kısaltma sitelerinde de çalışabilir, deneme yapmadık fakat olur diye düşünüyoruz.

NOT = Ek olarak bu yöntemi şu şekilde kullanabilirsiniz; diyelim ki sitenize banner reklam eklediniz. Bu bannera günde veya ayda kaç kişi tıklamış onu bitly üzerinden link kısaltarak bulabilirsiniz. Yani bannera kısaltılmış linki ekleyeceksiniz. Sonrasında yukarıdaki gibi kaç kişi tıklamış ona bakabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir