Biyoloji Defteri Kareli mi Olur Yoksa Çizgili mi Olur?

Okulların başlamasıyla birlikte bazı derslerin defterleri nasıl olmalıdır merak edildi. Bu derslerden birisi de biyoloji oldu. Peki, biyoloji defteri kareli mi olmalıdır yoksa çizgili mi olmalıdır? İşte cevabı…

Biyoloji Defteri Çizgili mi Olmalı Kareli mi Olmalı?

Genel olarak sözel derslerin defterleri çizgili olur, sayısal derslerin defterleri ise kareli olur. Resim defteri ise genelde boş, düz olur. Bundan dolayı Biyoloji sayısal bir ders olduğu için çizgili olmalıdır. Lakin burada bir istisna vardır diyebiliriz. Çünkü biyoloji dersi bazı kesimlere göre tam sayısal sayılmıyor. Bildiğiniz gibi matematik, geometri, fizik ve kimya derslerinde işlem vb. daha çok olduğu için bu dersler tam sayısal dersler sınıfına giriyor. Aslında biyoloji de tam sayısal bir ders fakat diğer 4 sayısal dersten daha az işlem yapılan bir derstir. Biyoloji genel anlamda ezbere dayalı bir ders olduğundan dolayı %55 sayısal %45 sözel ağırlıklı bir derstir diyebiliriz. Bundan dolayı biyoloji defteri kesinlikle kareli olmalıdır diye bir şey söylemek yanlış olur. Eğer okuldaki öğretmeniniz bu tercihi size bıraktıysa biyoloji defterini çizgili de kullanabilirsiniz. Ama bizim tavsiyemiz tabii ki diğer sayısal dersler gibi biyoloji defterinin de kareli olmasından yanadır. Her ne kadar ezbere dayalı bir ders olsa da sonuçta sayısal bir ders sınıfına giriyor. Bundan dolayı biyoloji defteri kareli olursa daha iyi olur diyebiliriz. Ama %100 kareli olacak diye bir şey demek yanlış olur. Dilerseniz çizgili de alabilirsiniz. Tercih sizin. Çoğu kişi biyoloji defterini kareli kullanmayı tercih etmektedir.

Kısacası; Biyoloji dersi sayısal bir ders olduğundan dolayı defteri de kareli olmalıdır. Fakat biyoloji diğer sayısal derslere göre biraz daha az işlem yapıldığı için, sözel ağırlıklı bir sayısal ders olduğu için biyoloji dersinde bazen çizgili defter kullanıldığı da olmaktadır. Çoğu yerde biyoloji için kareli defter kullanılmalı yazıyor. Fakat bize göre biyoloji defteri çizgili olsa herhangi bir sorun olmaz. Sonuçta biyoloji, matematik ve geometri gibi sürekli işlem yapılan bir ders değil.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir